100 dní trvá krveprolití na Ukrajině: Andor Šándor otevřeně v pěti bodech vyjmenoval, co ho na válce překvapilo. Pak ukázal na důvod, proč je stále mír v nedohlednu

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2022

»Speciální vojenská operace«, jak válku na Ukrajině označilo Rusko, vstoupila do stého dne. Invaze vojsk Vladimira Putina (69) do sousední země byla zahájena 24. února. »Papírově« mělo jít o rychlou akci v řádu dnů, spekulovalo se nejvýše o týdnech. Vše je jinak. Střety agresora s obráncem si vyžádaly tisíce životů vojáků i civilních obyvatel. Miliony lidí opustily své domovy v obavách o svůj život. Svět si navždy do své historie zapsal zvěrstvo spáchané na civilistech ve městě Buča. Mír je ale stále v nedohlednu. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil dění na východě Evropy generál v záloze a politický komentátor Andor Šándor (64). V úvodu vyjmenoval v krátkých pěti bodech, co ho nejvíce na rusko-ukrajinském konfliktu překvapilo.

"Zaprvé konflikt, který začal Vladimir Putin, nás překvapil téměř všechny. Co mě zarazilo, že jsme se rychle vzdali možnosti diplomatického a politického řešení krize a že jsme jí nebyli schopni zabránit," zamyslel se bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor na začátku hodnocení pro ŽivotvČesku.cz.

Rusko po více než třech měsících války aktuálně kontroluje zhruba pětinu ukrajinského území, uvedl to ve čtvrtek Volodymyr Zelenskyj (44). Vedle velké části Doněcké a Luhanské oblasti na východě země jde také o město Cherson na jihu a jeho okolí. Ruská vojska se podle ukrajinského prezidenta snaží o získání úplné kontroly nad Luhanskou oblastí a tvrdé boje se aktuálně odehrávají ve městě Severodoněck. Situaci na místě ale není možné kvůli aktivním bojům nezávisle ověřit.

I když to působí, že Rusko v současnosti převzalo kontrolu v bojích, doposud se Ukrajincům dařilo agresorovi poměrně efektivně vzdorovat. "Zadruhé mě překvapilo, jak velké je odhodlání Ukrajiny se bránit. Zatřetí velká jednota Západu proti agresi, která, jak se ukazuje, se začíná pomalu a jistě drolit. Začtvrté přecenění toho, co se nyní ukazuje o ruské armádě, a to že má řadu strukturálních i systémových problémů. Zapáté pak zásadní nesoulad mezi tím, co si mysleli Rusové, že jsou schopni dokázat, a dokázali, což není nic proti tomu, že na Donbase pomalu vítězí. I když si řada lidí myslí, že Ukrajina tam může vyhrát, tak já si to nemyslím," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz zkušený bezpečnostní expert Andor Šándor, co si získalo jeho pozornost v rámci konfliktu na Ukrajině.

Prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném poselství ve čtvrtek večer k současné situaci uvedl, že ukrajinské síly v Severodoněcku - nejzazší výspě ukrajinské obrany na donbaské frontě - zaznamenaly »určité úspěchy«. Zdůraznil ale, že je příliš brzy na to, aby se o nich dalo veřejně hovořit. 

Doposud nejde ani přesně určit, kdy rusko-ukrajinský konflikt skončí. Obě strany prakticky přestaly v rámci diplomatických schůzek řešit, jak dojít k dohodě zajišťující klid zbraní. Naposledy se setkaly v dubnu v Istanbulu.

Kreml nevyloučil, že setkání obou prezidentů je možné, Vladimir Putin se však sejde s ukrajinským prezidentem pouze nad podpisem předem připraveného dokumentu. Řekl to ve středu novinářům mluvčí Dmitrij Peskov (54).

"Putin říká jasně, že pokud bude co podepsat, tak se mohou se Zelenským potkat. Otázka je, zda ukrajinský prezident bude schopen přijít s nějakou variantou, ke které ho nedávno vyzýval Henry Kissinger (při svém proslovu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) naznačil, že by se měla Ukrajina při jednáních vzdát části svého území. Rusko je podle jeho slov nepostradatelnou částí Evropy, která pomáhá vyvažovat mocenské struktury. Ponižující porážka Ruska by mohla vést k širší destabilizaci, pozn. red.), za což dostal pořádně »nakopáno«. Osobně si ale myslím, že to klidně může být sonda, jak k řešení konfliktu prezident Ukrajiny přistoupí a jak je k tomu nakloněno veřejné mínění," přiblížil svůj pohled politický komentátor a vojenský expert Andor Šándor.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč, který se vyjádřil na sociálních sítích Twitter i Facebook, sdělil, že obránci v Severodoněcku vlákali ruské jednotky do pasti a nyní podnikají protiútoky.

"Vlákali jsme ruské vojáky do pasti v Severodoněcku s tím, že jsme předstírali, že se města vzdáváme. Ruské velení je nyní v šoku. Už ohlásili dobytí SD (Severodoněcku), když naše vojska zahájila tvrdý protiúder a nyní cupují moskevské soudruhy na kusy, navzdory jejich letecké a dělostřelecké převaze," sdělil.

Podle Kyjeva se ruským jednotkám podařilo ovládnout již zhruba 80 procent města. "Domnívám se, že bude pro ukrajinské politické vedení velký problém akceptovat ztrátu území, o kterou by přišlo dohodou s Ruskem. Postrádám za těch sto dnů války rozhodně silný politický tlak. Francie a Německo se sice o něco snaží, ale není tu tlak Spojených států, není tu tlak jiných »hráčů«. Mezinárodní společenství si sice začíná uvědomovat nějaké limity, čeho může Ukrajina dosáhnout, ale není připraveno zatlačit ani na jednu ze stran, aby opravdu nalezly diplomatické řešení," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor, který v minulosti přiznal, že ruská invaze ho ve svém začátku překvapila, protože si nemyslel, že v 21. století se někdo do necivilizovaného záboru území jiné země kdy ještě pustí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.