Aktivita klíšťat roste. Proti borelióze jsou antibiotika, říká infektoložka. Poradila, co dělat s přisátým klíštětem

Klíště - Ilustrační snímek
Klíště – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 7. 2021

Léto je ideálním obdobím pro výskyt klíšťat, která mohou být příčinou vážných zdravotních problémů. V letošním roce jich je hodně a je důležité dávat pozor a vědět, co dělat v případě podezření na lymeskou boreliózu, kterou mohou způsobit. "Přisátí by mělo být delší, udává se několik hodin až kolem jednoho dne, ale samozřejmě to není stoprocentní. Proto by se klíště mělo co nejrychleji vytáhnout, aby se eliminovala rizika. Lidé si klíště mohou vyndat sami, použít pinzetu a dezinfekci. Nevadí, když tam zůstanou kusadla, protože ta nejsou infekční," objasnila primářka Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava a LF Ostravské univerzity pro ŽivotvČesku.cz.

Klíště je známým přenašečem nejen klíšťové encefalitidy, ale také lymeské boreliózy. V obou případech se po nákaze mohou objevit vážné zdravotní problémy, které po praktickém lékaři řeší specializovaná oddělení. Letošní léto je třeba dávat dvojnásobný pozor, protože tito roztoči měli ideální podmínky a odborníci hlásí jejich hojný výskyt.

"Aktivita klíšťat je aktuálně samozřejmě vysoká, což bývá obecně přes léto. Pravdou je, že letos je jich opravdu hodně. Počasí jim přeje – je dostatečně vlhko i teplo. Nebezpečí, že se na člověka klíště přisaje, hrozí asi všude, ale nejvíce pak v lesích, na polích, ve vysoké trávě a podobně. Velkým rizikem je pak přenos lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy," vyjádřila se bioložka Ivana Hradská ze Západočeské univerzity v Plzni pro ŽivotvČesku.cz s tím, že právě příznaky boreliózy bývají velmi různé.

Primářka Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava a LF Ostravské univerzity Lenka Petroušová popsala, na co si dávat pozor a jaké jsou možnosti léčby.

"Pokud se člověku objeví flek po klíštěti, měl by navštívit lékaře. Po fleku se nevyšetřují protilátky. Ostatní příznaky, které mohou být jako projev boreliózy, hodnotí lékař - na základě toho posílá pacienta do odborné ambulance nebo případ řeší sám. Přisátí by mělo být delší, udává se několik hodin až kolem jednoho dne, ale samozřejmě to není stoprocentní. Proto by se klíště mělo co nejrychleji vytáhnout, aby se eliminovala rizika. Lidé si klíště mohou vyndat sami, použít pinzetu a hlavně dezinfekci. Nevadí, když tam zůstanou kusadla, protože ta nejsou infekční. Určitě s ním nemusí chodit na pohotovost," vysvětila pro ŽivotvČesku.cz renomovaná lékařka, která je také členkou Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

"Určitě je důležité se očkovat proti klíšťové encefalitidě, aby se zbytečně nerozvinulo něco, co můžeme chránit očkováním. Je tendence, že se na boreliózu svádí všechno možné a lidé se na to upínají. Ano, je problematická, protilátky v nás zůstávají dlouho, ale neznamenají nemoc. Pro boreliózu tedy platí, že s flekem se má jít k lékaři – časová prodleva není tak moc důležitá. Nemusí se při ní odebírat protilátky, stačí léčba. Proti borelióze existují antibiotika, není však očkování. Klíšťová encefalitida je zase virus, na který nejsou antibiotika, tedy nemůžeme léčit. Jediná možnost, jak se proti ní chránit, je očkování," uzavřela Lenka Petroušová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.