Andor Šándor okomentoval vydaný zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. Použil slovo "iluzorní"

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 3. 2023

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina (70) a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou. Soud zahájil jejich stíhání v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila generála v záloze, bezpečnostního experta a politického glosátora Andora Šándora (65) s dotazem, jak reálné je, že by nejmocnější muž Ruska byl předveden před »soudní tribunál«. Z jeho slov vyplynulo, že pravděpodobnost je mizivá.

ICC oznámil vydání zatykače v pátek ve zveřejněném prohlášení. Ruské ministerstvo zahraničí reagovalo sdělením, že »rozhodnutí nemá žádný význam« a že »vůči ICC nemá žádné závazky«.

"Zločiny byly údajně na ukrajinském okupovaném území páchány nejpozději od 24. února 2022. Existují opodstatněné důvody domnívat se, že prezident Putin za ně osobně nese odpovědnost," stojí v prohlášení soudu.

"Podívejte, nejsem žádný příznivec Vladimira Putina a celou dobu povídání, že je třeba kremelské politiky přivést k nějakému »trestnímu tribunálu«, jsou hezké. Musíme si ale říct, že k tomu by musela předcházet jedna jediná věc, a to jako za Hitlerova vedení, tedy dobýt v jeho případě Berlín, v tomto případě Moskvu. Je to politicky zajímavé, je to zcela jistě k zamyšlení. Ale představa, že Vladimir Putin stane před Mezinárodním trestním soudem, to mně přijde iluzorní. Respektuji to, ale domnívám se, že to je věc nereálná," uvedl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled Andor Šándor na vydaný zatykač.

V souvislosti s únosy ukrajinských dětí na ruské území stíhá ICC osmatřicetiletou Lvovovou-Bělovovou. Ve zprávě soudu u jejího jména stojí totéž datum 24. února 2022 i prohlášení, že »existují opodstatněné důvody se domnívat«, že činy »páchala přímo, společně s jinými osobami, nebo prostřednictvím jiných osob«.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na oznámení z Haagu reagovala prohlášením, že "Rusko není součástí Římského statutu (na základě kterého ICC vznikl, pozn. red.)" a tudíž vůči tomuto soudu nemá žádné závazky." "Rozhodnutí vydat zatykač na prezidenta Putina nemá vůbec žádný význam," řekla Zacharovová podle agentury Reuters.

Postup soudu uvítali ukrajinští představitelé. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak podle Reuters prohlásil, že zatykač na Putina »je jen začátek«, a ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin rozhodnutí označil za »historické«.

ICC soudí jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Uznává ho přes 120 zemí, na jeho jurisdikci kromě Ruska nepřistupují například ani Spojené státy. Návrhy na zahájení procesu může podávat stát, jehož se případ týká, žalobce tribunálu nebo Rada bezpečnosti OSN.

Rusko navzdory důkazům vyšetřovatelů, médií i očitým svědectvím odmítá, že by jeho jednotky na Ukrajině útočily na civilní cíle a zmíněné únosy ukrajinských dětí a dospívajících označuje za humanitární program.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.