Andor Šándor se vyjádřil k demonstraci, na které se sešlo 70 tisíc lidí. Situace má potenciál se zhoršit, opatrný by byl s termínem protiputinovská spodina

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 9. 2022

Sobotní demonstraci na Václavském náměstí, které se účastnily desítky tisíc lidí, svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům ČR, řekl novinářům premiér Petr Fiala (58). Místopředseda vlády a ministr vnitra Víta Rakušan (43) na Twitteru uvedl, že bere vážně obavy lidí, kteří na demonstraci přišli. Řešení situace ale podle něj neleží v příklonu k Putinovu Rusku. Podle policie se na dnešní protivládní demonstraci sešlo 70.000 lidí. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (68) uvedl, že ho tak vysoký počet nepřekvapil, nedivil by se, kdyby jich příště přišlo víc. Pro ŽivotvČesku.cz demonstraci okomentoval bezpečnostní expert Andor Šándor (65), a to na základě dotazu redakce, zda podle něj může situace nebezpečně eskalovat.

Premiér v rámci kampaně před komunálními volbami cestuje po středních Čechách. "Je jasné, že ruská propaganda a dezinformační kampaně se objevují na našem území opakovaně a někdo jim prostě podléhá," uvedl Fiala v Líbeznicích u Prahy. Dodal, že každý má právo vyjádřit své postoje a demonstrovat. "Interpretace událostí, které jsem já měl zatím možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje, a podle mě to neodpovídá tomu, co jsou zájmy České republiky a našich občanů," doplnil Fiala.

Předsedu vlády za jeho slova na Twitteru kritizoval šéf největší odborové centrály v zemi Josef Středula. "Znevažovat všechny účastníky bez důkazů jsem si už zažil v roce 2012 u vlády ODS. Jdete stejně špatnou cestou, pane premiére," napsal předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Politický komentátor a bezpečnostní expert Andor Šándor na dotaz redakce odpověděl, jak se dá na poměrně vysoký počet demonstrantů dívat. Zejména pak, zda může dojít k situaci, která se může změnit v poměrně rizikovou.

"Samozřejmě všechno záleží na tom, zda ta demonstrace bude osamocená akce, nebo bude pokračovat a kolik lidí se další zúčastní. Já jsem tam osobně nebyl, ale mluvil jsem s některými známými, kteří tam byli a ti dávají celkem do kontrastu některé názory, že se jednalo pouze o protiputinovskou spodinu a podobně. Myslím, že se stavět ze strany vlády takto jednoduše, je velmi problematické. Nepochybně v každé demonstraci jsou lidé, kteří budou demonstrovat proti čemukoliv, hlavně že se zúčastní. Ale bral bych to vážně, protože tu je řada lidí, kteří mají existenční nejistoty, mají strach z budoucnosti a ten strach může být umocňován lidmi, kteří se to budou snažit využít ve svůj politický prospěch. Osobně jsem pro stabilitu, ale že tam řada lidí demonstrovala kvůli věcem, které je trápí, to je skutečnost, kterou bych nepodceňoval. Reakce vlády může být přímým i nepřímým katalyzátorem dalších podobných akcí. To znamená, že ti lidé měli nějaké požadavky a bylo jim sděleno, že jsou protiputinovská spodina, a samozřejmě někteří z nich jsou lapeni do dezinformační pasti, i tak mi to ale nepřijde úplně hodnocení vážnosti situace, která má potenciál se ještě zhoršit," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor.

Sobotní demonstrace byla podle Středuly zejména výsledkem špatné práce vlády a obav lidí z budoucnosti. Pokud kabinet nezačne konat na ochranu lidí a firem, tak budou demonstrace nejenom pokračovat, ale naberou na síle, dodal.

Ani lídra opozičního hnutí ANO Babiše by nepřekvapilo, kdyby příště na protivládní demonstraci přišlo ještě více lidí. "Jezdím posledních pár měsíců po celé zemi a slyším, jak jsou lidi zoufalí a naštvaní. Doufám, že to vidí i předsedové pětikoalice, kteří se po svých projevech ve Sněmovně při vyjadřování nedůvěry vládě tak arogantně usmívali," napsal Babiš na Facebook. Vláda podle něj svou arogancí, neschopností a bezradností prohrává ve městech a na ulicích, i když ve Sněmovně má většinu. Opozice tento týden neuspěla s pokusem o vyslovení nedůvěry vládě.

Ministr vnitra Rakušan včera uvedl, že bere vážně obavy lidí, kteří na demonstraci přišli. "Proto pracujeme na řešeních, která strach lidí z budoucnosti zmírní. Ta řešení ale neleží v příklonu k Putinovu Rusku, v tom se s řečníky neshodnu," uvedl vicepremiér. Zároveň varoval, že je třeba nedopustit rozdělení veřejnosti. "Rozkol společnosti je jeden z cílů hybridní války, které čelíme," napsal Rakušan na Twitteru.

Občany, kteří zažívají těžké časy a bojí se, je třeba brát vážně a naslouchat jim i podle předsedkyně vládní TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. "Pokud od nás ale někdo očekává příklon k zločinnému ruskému režimu, nedočká se," napsala na Twitteru.

Protest s názvem Česká republika na 1. místě byla společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou a chtějí změnu. Hlavním požadavkem organizátorů je demise vlády a vypsání nových voleb.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.