Andor Šándor zhodnotil projev Petra Fialy, který vyzval k šetření: Nesmí se nalévat kalné víno. Dejme vládě šanci, že premiér říká pravdu, uvedl

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 9. 2022

Premiér Petr Fiala (58) předstoupil v hlavních televizních kanálech před národ v mimořádném projevu. Mluvčí vlády Václav Smolka již dříve avizoval, že jeho slova se budou týkat aktuálních kroků vlády v energetické krizi a výhledu na zimu. Zástupci opozičních hnutí ANO a SPD ve Sněmovně označili premiérovo vystoupení za zneužití funkce předsedy vlády před obecními a senátními volbami, které budou zkraje příštího víkendu. Pro ŽivotvČesku.cz projev předsedy koaliční vlády okomentoval generál v záloze a politický komentátor Andor Šándor (65). S některými jeho tezemi nesouhlasí.

Premiér skrze televizní obrazovky vyzval občany k rozumnému hospodaření s plynem a elektřinou. Vláda, státní organizace, firmy i domácnosti podle něj mají zvážit, zda s energiemi zacházejí správně.

Rozumné hospodaření s energiemi uspoří každému vlastní peníze, ale také sníží výdaje státního rozpočtu, sdělil v neděli večer ve svém třetím mimořádném letošním projevu. Pomůže to podle něj také průmyslu i celé české ekonomice. Fiala bude důsledně trvat na tom, aby stát se svými institucemi šel v šetření příkladem. Vláda připravila pomoc nejen českým domácnostem, ale i firmám. Podle opozice přichází kabinet s opatřeními pozdě a opožděně.

Vládní rozhodnutí zastropovat ceny energií nebylo jednoduché, uvedl premiér. "Jde řádově o více než sto miliard korun, které musíme někde získat. Nechceme si tyto peníze opět půjčit, jak to dělaly vlády před námi," řekl ve svém projevu. Vedle chystané daně z mimořádných zisků by podle něj měl stát cenový strop u silové elektřiny a plynu financovat ze zvýšených dividend u státem vlastněných společností včetně společnosti ČEZ.

Raketový růst cen energií na konci srpna je podle Petra Fialy přímým důsledkem ruské ekonomické války proti Západu. "Cílem je ohrozit sociální jistoty obyvatel evropských zemí, rozvrátit jejich ekonomiku, podkopat důvěru občanů ve stát a v demokracii jako takovou a postavit jednotlivé evropské země proti sobě," uvedl. Situace však podle něj naopak státy Evropské unie spojila.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a generála v záloze, který s některými pasážemi v rámci projevu premiéra nesouhlasí.

"Pokud si někdo myslel, že projev Petra Fialy není projev před volbami, tak pan premiér předvedl důkaz, že je. Protože ceny energií nejsou totiž problémem poslední doby, kdy naše vláda jako jedna z posledních zemí EU přikročila k jejich zastropování, ale je to problém dlouhodobý. Vnímám, že Rusko je v horké válce s Ukrajinou, v takové té nehorké válce se Západem již dlouhou dobu, ale říct, že problematika cen energií je jen Putin... ano, je to člověk, který vede válku s Ukrajinou agresivně, ale není to jen Putin, je to také samozřejmě německá pomýlená zelená »Green Dealová« politika. Chápu, že pan premiér si to nemůže dovolit říct, ale pokud nalévá čisté víno divákům a voličům, tak by to víno nemělo být kalné. Měl by říct pravdu, že to není jen Putin, byť válka mnohé změnila," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu svého komentáře generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor.

Fiala chtěl dnešním projevem vyvrátit možné pochybnosti lidí, zda kvůli cenám energií zvládnou nastávající zimu. Stanovení nejvyšších možných cen podle něj dává každému jistotu. Připomněl i další vládní sociální opatření, která kabinet souhrnně označuje jako »deštník proti drahotě«. Občany vybídl, aby se neostýchali a zajímali se o možnosti, jak pomoc využít.

Z nynější krize podle předsedy vlády neexistuje jednoduchá cesta. "Změnit českou energetiku, vybudovat novou infrastrukturu, to trvá dlouhé měsíce a roky. Proto na tom usilovně pracujeme," uvedl. Připomněl vládní kroky směrem k naplnění zásobníků a vytváření rezerv, ale i posun v přípravách dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech. "Děláme, co můžeme, aby se ČR stala co nejdříve energeticky suverénním státem. To je jediná cesta, jak se z nebezpečí energetické krize opravdu a definitivně dostat," řekl.

Andor Šándor je přesvědčen, že vláda by měla dostat šanci splnit slova premiéra. "Dejme vládě šanci, že to, co premiér říká, že máme zásobníky plné, že máme nasmlouvané dodávky plynu, že máme LNG terminály, tak určitě bude. Když to tak bude, tak je to fajn. Jedna věc je něco slíbit, druhá věc je, aby to tak bylo. Věřme tomu, že co pan premiér říká, je pravda, a že to nebyla jen nějaká proklamace, že přece jen naši němečtí přátelé, když krachovaly naše domácnosti, tak svůj průmysl neodstavili," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Pomoci podle Fialy může každý tím, že bude hledat cesty k úsporám a efektivnímu hospodaření s energiemi. Rozumné nakládání s energiemi pomůže každému uspořit vlastní peníze, omezí výdaje státního rozpočtu a také pomůže ekonomice, doplnil.

"Chci vás poprosit, abyste právě to měli v následujících měsících na paměti a podle toho se pokusili jednat. A mohu vám slíbit, že budu důsledně trvat na tom, aby stát a jeho instituce šly příkladem," dodal.

Kritika kvůli načasování projevu

Premiér Petr Fiala čelil kritice opozice, že v neděli vystoupí s televizním projevem necelý týden před volbami. Na sociálních sítích vysvětlil načasování svého vystoupení tím, že tento týden schvalovaly vláda a Sněmovna klíčová opatření v energetice, která je potřeba osvětlit.

Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala politologa Josefa Mlejnka, zda se na projev premiéra týden před volbami dá dívat tak, že mu jde o něco jiného než o energetickou krizi.

"Myslím, že v situaci, kdy vláda zastropovala ceny energií, což je výrazný krok ve snaze situaci nějak vyřešit, je logické, že premiér Petr Fiala má projev k národu. Navíc dlouhodobě čelil kritice, že mlčí, že vláda by měla více vysvětlovat. Když tak tedy učinil, že se rozhodl mít za dané situace projev, je to správné. Jestli je, či není před volbami, není tolik podstatné. Jestli s tím má čekat, až bude po volbách, proč by to dělal. Vláda i tak čelí kritice, že opatření nejsou dostatečná, to znamená, že mít projev o energetické krizi týden před volbami není žádná výhoda," uvedl v neděli odpoledne pro ŽivotvČesku.cz zkušený politolog Josef Mlejnek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.