Andor Šándor zhodnotil rozhodnutí prezidenta Petra Pavla podepsat spornou novelu o snížení valorizace penzí

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 3. 2023

Poslanci opozičního hnutí ANO podají ústavní stížnost na snížení valorizace penzí, a to kvůli retroaktivitě a způsobu projednání. Podnět už připravují. Již dříve to uvedla pro ŽivotvČesku.cz předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová (58). Vládní novelu s nižším červnovým mimořádným přidáním se rozhodl prezident Petr Pavel (61) podepsat. Průměrná starobní penze by se měla podle novely kvůli inflaci zvýšit o 760 korun. Podle dosavadních pravidel by rostla o 1770 korun. Situaci na dotaz redakce okomentoval bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor (65).

"Já bych to četl tak, že to je »Chytrá Horákyně« v barvách vládní koalice. Prezident vnímá problematiku prohlubování schodku rozpočtu, zároveň kritizuje rozmrazení platů ústavních činitelů. Předesílal, že jeho rozhodnutí někoho naštve, na začátek kariéry si vybral, že nepůjde do sporu s vládou, neboť jich může být za jeho funkční období celá řada. A uvidíme, jak to celé dopadne u Ústavního soudu," uvedl v krátkosti pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor.

ANO se obrátí na Ústavní soud. Důvodů je několik. "Vedle způsobu přijetí je to retroaktivita. Počkáme, až zákon bude ve Sbírce zákonů. Práce na ústavní stížnosti zahájíme neprodleně. ANO má dostatek poslanců, aby podalo ústavní stížnost samo," uvedla Schillerová. Řekla, že je Pavlovým rozhodnutím zklamaná. "Měl šanci ukázat, že je prezidentem všech, že je pojistkou ústavnosti," řekla šéfka poslanců ANO.

Podle ní budou stěžovatelé nejspíš žádat o přednostní projednání. Zvažují také, že by chtěli podnět projednávat i ústně, aby mohl jejich zástupce přednést argumenty. "K tomu inklinujeme," řekla Schillerová.

Podle zákonodárců ANO lidem nárok na navýšení penzí podle původních pravidel vznikl se skončením měsíce ledna. Vláda rozhodla o změně o pár týdnů později. Hnutí vadí i projednávání normy v legislativní nouzi. Podle něj tento způsob slouží pro mimořádné situace, tedy třeba při povodních.

Podle přijaté a podepsané novely se má zásluhový procentní díl všech důchodů od června zvýšit místo o 11,5 procenta o 2,3 procenta a k tomu ještě o 400 korun. Výhodnější je to pro lidi s nejnižšími důchody. Navýšení by letos mělo stát 15,4 miliardy korun. Podle původního výpočtu by to bylo o 19 miliard korun víc. Podle Národní rozpočtové rady by rozdíl výdajů mezi novým červnovým a původním přidáním po všech příštích valorizacích činil za roky 2023 až 2030 celkem kolem 250 miliard korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.