Andrej Babiš bude zřejmě vydán k trestnímu stíhání. Obyvatelé Česka si zaslouží, aby byl případ vyřešen, říká Andor Šándor

Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2022

V úterý probíhalo jednání imunitního a mandátového výboru, ten vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (67) k trestnímu stíhání nakonec doporučil. Sám Babiš na jednání nebyl přítomen. "Nemyslím si, jako vnější pozorovatel, že ta kauza je tak složitá, aby se musela řešit tolik let," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (64), který rozhodnutí výboru hodnotí kladně.

Poslanecká sněmovna s velkou pravděpodobností vydá šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. V úterý po jednání tento krok doporučil imunitní a mandátový výbor, na jednání se býval premiér osobně nedostavil s tím, že své argumenty už dříve přednesl a jeho přítomnost by tak byla zbytečná, jak informoval portál Novinky.cz. Generál v záloze vnímá rozhodnutí výboru pozitivně.

"Já si myslím, že všichni obyvatelé této země si asi zaslouží, aby konečně ten případ Čapí hnízdo byl vyřešen. Já nechci vůbec předjímat jak, jestli tak, nebo onak, nejsem účastník trestního řízení, ani ten spis neznám. Nemyslím si, jako vnější pozorovatel, že ta kauza je tak složitá, aby se musela řešit tolik let. Podle mého názoru to nevypovídá nic o svižné práci státního zástupce a policie, protože tak, jak je to předestíráno, se mi to nezdá jako složitý případ. Ale myslím si, že je správné, pokud ho Sněmovna vydá, protože imunita poslanců by měla platit pouze na to, co řeknou ve Sněmovně a nikoliv na to, co udělají v trestněprávní rovině i před mandátem nebo v průběhu mandátu," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Případ Čapí hnízdo, který se týká údajného dotačního podvodu, pokračuje již třetí volební období. Andrej Babiš byl už dvakrát zbaven imunity, říjnovými volbami ji ale znovu získal. Podle bezpečnostního experta by nyní už kauzu nemělo nic komplikovat.

"Ty poslední úkony, které říkal státní zástupce Šaroch, které byly prováděny, tak byly nějak ve spolupráci se Slovenskem, prý proto to tak dlouho trvalo. Ale už by se tam asi nemělo nacházet cokoliv, co by to mělo dál komplikovat. Ten případ tak, jak je znám každému, a to znovu opakuji, že nejsme účastníci trestního řízení, se zdaleka nezdá být tak složitý," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Čapí hnízdo v čase:

  • V prosinci 2015 pražská policie vydala prohlášení, že zahájila prověřování případu Čapí hnízdo pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.
  • 10. srpna 2017 byla do Poslanecké sněmovny doručena žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, o necelý měsíc později je policii vydala.
  • Městské státní zastupitelství v Praze v květnu 2018 oznámilo, že žalobce zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a tří dalších osob.
  • V dubnu 2019 policie navrhla obžalovat Andreje Babiše a pět dalších lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU.
  • Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch 30. srpna 2019 rozhodl o zastavení stíhání.
  • 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra a dotační manažerky projektu Jany Mayerové zrušil jako předčasné a nezákonné.
  • Pavel Nevtípil, hlavní vyšetřovatel případu, 31. května 2021 navrhl Šarochovi, aby Babiše a Mayerovou obžaloval
  • V červenci 2021 podal premiér Andrej Babiš návrh na zastavení trestního stíhání.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.