Antigenní testy podle odborníků ve školách selhaly. Na trhu jsou i horší, nesouhlasí zdravotní ústav

Testování dětí
Testování dětí
Foto: se svolením ZŠ Propojení
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 4. 2021

Antigenní testy, které vláda nakoupila pro testování ve školách, nemají podle odborníků dobrou pověst a pro otestování malých dětí jsou nevhodné. Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě tvrdí, že na trhu jsou ale i horší antigenní testy. Vedoucí oddělení Centra klinických laboratoří oddělení molekulární biologie Jakub Mrázek to uvedl pro ŽivotvČesku.cz. Podle něj navíc není možné, aby děti vzorky znehodnotily.

Od 12. dubna se žáci vrací do škol za podmínky, že dvakrát týdně podstoupí antigenní test. Odborníci z řad virologů a molekulárních biologů ale dlouhodobě upozorňují, že antigenní testy nejsou vhodné k ověřování, jak vysoká virová nálož je v dětské populaci.

Podle virologů a lékařů testy nefungují a situaci ve školách mohou zhoršovat. Testy podle odborníků nejsou vhodné pro plošné testování bezpříznakových jedinců a mají vysokou chybovost, která činí situaci v dětských kolektivech nepřehlednou. "Kritéria testů jsou nastavena pro lidi, kteří mají příznaky, to znamená, že mají vyšší virovou nálož. Tyto testy jsou pro symptomatické jedince, vyberou v populaci ty hodně infikované. Malé děti většinou nemají příznaky, mají menší virovou nálož, proto je potřeba mít co nejcitlivější test," uvedla pro ŽivotvČesku.cz molekulární bioložka a viroložka Ruth Tachezy. "Antigenní testy nejsou vhodné pro plošné testování bezpříznakových jedinců. Pokud není dostatečná kapacita PCR testování, lze je použít, ale je nutné splnit základní podmínky. Vybrat testy kvalitní (validované), provádět správně odběr a zajistit standardní provedení testu. V neposlední řadě je test třeba opakovat v intervalu 3 dní," dodala Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty UK.

"Z 35 729 testovaných žáků 15 pozitivních. Ověřili jsme tak známý fakt, že antigenními testy nelze covid u bezpříznakových dětí prokázat," uvedl na Twitteru parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Slova odborníků potvrzují i případy, kdy antigenní testy ukázaly na pozitivitu, ale konfirmační test to pak vyvrátil. Děti i rodiče tak prožívali strach z nákazy, i když na počátku stál chybný výsledek testu. "Výsledek PCR testu přišel v SMS až druhý den dopoledne, takže celý večer a ještě ráno člověk prožil v nejistotě. Dopoledne jsem tedy znovu musela dceři vysvětlit, že covid vlastně nemá, i když včera to vypadalo, že ho má… To už vůbec nechápala, jak je to vlastně možné," popsala otřesnou zkušenost pro ŽivotvČesku.cz matka pětileté holčičky Apolena Tůmová. Její dcera celý den žila ve strachu, protože antigenní test provedený v pondělí ráno před příchodem do školky vyšel pozitivní. Následný PCR test, na jehož výsledky se muselo čekat do druhého dne, to ale vyvrátil. Strach chvíle plné nejistoty si pětiletá dívka bude dlouho pamatovat.

Jakub Mrázek ze Zdravotního ústavu v Ostravě ale uvedl, že si myslí, že na trhu jsou ještě daleko horší testy, než jsou výrobky od čínských výrobců Lepu Medical nebo Singclean, které se ve školách používají. Vedoucí oddělení Centra klinických laboratoří oddělení molekulární biologie také dodal, že nezávislý test laboratoře Bioinova, při kterém čínské testy v českých školách neobstály, byl pouze orientační.

"Ten test byl velmi orientační. Myslím, že přesnější práci dělá Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky, který dříve publikoval standardizovanou metodu na stanovování citlivosti těchto testů. A vyjádření, že tyto testy jsou na trhu nejhorší? Na trhu existuje více než 100 různých druhů testů. My nějaké ověřovali a nefungují prakticky vůbec," řekl Jakub Mrázek pro ŽivotvČesku.cz a vyloučil, že by děti při neodborné manipulaci mohly testy znehodnotit.

"Z laboratorního hlediska nemá dítě, nebo osoba, která odběr provádí, test jak kontaminovat. Štětičku lze kontaminovat koronavirem pouze z vlastního nosu, nepředpokládám, že dítě bude štětičku strkat do nosu kamarádovi. Nevidím riziko, že by se porušila sterilita. Když dítě udělá odběr tak, jak má, tak nemůže dojít k nežádoucí kontaminaci," dodal Jakub Mrázek ze Zdravotního ústavu v Ostravě pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.