Antigenní testy pro děti nefungují a situaci ve školách zhoršují, varují odborníci

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2021

Antigenní testy, které se používají ve školách, nemají mezi odborníky dobré renomé. Již před začátkem testování žáků se objevovaly hlasy, že jsou chybové a situaci ve školách jen zhorší. "Malé děti většinou nemají příznaky, mají menší virovou nálož, proto je potřeba mít co nejcitlivější test," uvedla pro ŽivotvČesku.cz molekulární bioložka Ruth Tachezy. Stejný názor mají i další odborníci.

Od 12. dubna se do českých škol začali vracet žáci, kteří dvakrát týdně musí podstoupit test. Neinvazivní antigenní testy, které probíhají samoodběrem, jsou od začátku kritizovány odborníky. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) za testy zaplatila 160 milionů korun. Jde o antigenní test COVID-19 Test Kit (Colloidal Gold Method), který vyrábí společnost Singclean. Tendr na zakázku vyhrála společnost Masanta.

Dodané testy jsou z Číny, odběr se provádí z přední části nosu, nákup schválila vláda. Jeden test vyjde na 32 korun. Ministerstvo zdravotnictví původně chtělo, aby státní rezervy musely pro nákup testů získat atest citlivosti, což ale neprošlo přes vládu.

Podle virologů a lékařů testy nefungují a situaci ve školách mohou učinit chaotickou. Testy podle odborníků nejsou vhodné pro plošné testování bezpříznakových jedinců. "Kritéria testů jsou nastavena pro lidi, kteří mají příznaky, to znamená, že mají vyšší virovou nálož. Tyto testy jsou pro symptomatické jedince, vyberou v populaci ty hodně infikované. Malé děti většinou nemají příznaky, mají menší virovou nálož, proto je potřeba mít co nejcitlivější test," uvedla pro ŽivotvČesku.cz molekulární bioložka a viroložka Ruth Tachezy. "Antigenní testy nejsou vhodné pro plošné testování bezpříznakových jedinců. Pokud není dostatečná kapacita PCR testování, lze je použít, ale je nutné splnit základní podmínky. Vybrat testy kvalitní (validované), provádět správně odběr a zajistit standardní provedení testu. V neposlední řadě je test třeba opakovat v intervalu 3 dní," dodala Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty UK.

"Z 35 729 testovaných žáků 15 pozitivních. Ověřili jsme tak známý fakt, že antigenními testy nelze covid u bezpříznakových dětí prokázat," uvedl na Twitteru parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Velké zklamání ohledně antigenních testů vyjádřili lékaři, kteří zkoušeli testovat žáky v polovině února ze slin. Ukázalo se, že antigenní testy při pilotním testování na škole v Sedlčanech jsou chybové - pozitivita vyšla u několika žáků, ale konfirmace pomocí PCR testu ji pak nepotvrdila.

"Já jsem sice velkým zastáncem antigenních testů, ale myslím si, že ve školách to nebude fungovat. Tam budou vhodnější PCR testy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lékař Radek Mounajjed, který se na testování podílel.

Testy, které vláda nakoupila do škol, neobstály ani v analýze laboratoře Bioinova. Ta je dokonce podle webu Seznam Zprávy vyhodnotila jako nejhorší na trhu.

Redakce ŽivotvČesku.cz požádala o stanovisko ministerstvo zdravotnictví. Vyjádření ministra Petra Arenbergera redakce do vydání článku neobdržela.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.