Black Friday a švindlování s cenami: Ekonom uvedl chytrý tip, jak se nenapálit

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 11. 2022

Svátek slev s názvem Black Friday se nezadržitelně blíží. Lidé by ale měli být obezřetní. Ne všechno zlato se třpytí, v tomto případě slevy. Od začátku října se zvýšil počet podvodných nákupních webů lákajících na slevy a výprodeje o 178 procent. Hackeři lákají například na řadu falešných stránek, kdy se snaží získat osobní údaje uživatelů nebo čísla platebních karet. V souvislosti s blížící se slevovou akcí Black Friday se také ztrojnásobilo množství phishingových útoků napodobujících stránky s elektronickými platbami. Vyplývá to z údajů bezpečnostních firem Check Point a Kaspersky. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil ekonom Štěpán Křeček, který upozornil, že ne všechny slevy jsou opravdové slevy.

V České republice před podvodnými stránkami dlouhodobě varuje Česká obchodní inspekce, která jejich výčet zveřejňuje na svém webu. Momentálně je na něm uvedeno několik stovek adres, včetně webů slevyadidas.cz, martenssleva.cz, hugobosssleva.cz, oblecsito.cz, edensport.cz nebo eccoobchod.cz a další.

Pokud jde o kamenné obchody, ekonom varuje před podvodnými praktikami. "Celá řada akčních nabídek skutečně přináší výhodnou cenu, takže lidé, kteří chtějí nakoupit výhodně, se mohou pokusit směřovat nákupy na »Black Friday«, ale měli by vždy být obezřetní, protože z minulosti známe celou řadu případů, kdy se například zboží po uplynutí »Black Friday« ještě více zlevnilo, případně ceny byly falešné ve smyslu, že se před »Black Friday« navýšily a následně došlo k velkému procentuálnímu snížení, kdy se ale ceny zboží vrátily jen na původní hodnotu. Takže lidé by neměli vybírat podle procentuální slevy, ale podle ceny koncové, kterou by si měli porovnat," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom.

Jak poznat, že jde skutečně o dobrou cenu, je možné pomocí internetu. "Jsou srovnávače na internetu. Největší je na Seznamu pod názvem Zboží.cz nebo Heureka.cz, to jsou nejčastěji využívané srovnávače," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Letos se podle expertky Kaspersky Taťány Ščerbakové hackeři zaměřili i na systémy elektronických plateb. "Tentokrát jsme zjistili mimořádný růst počtu útoků napodobujících nejoblíbenější platební systémy. Podvodníci samozřejmě vnímají každou novou platební aplikaci jako další příležitost k oklamání uživatelů," uvedla ve zprávě, kterou má ŽivotvČesku.cz k dispozici.

Letos se v různých zemích zaváděly nové, snadno použitelné platební systémy. Lidé si tyto systémy rychle oblíbili, a proto je podvodníci začali aktivně využívat jako lákadlo k šíření škodlivé činnosti. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.