Boj s inflací. Experti se shodují, že dál poroste a pomoct si musíme sami. Čtyři tipy, jak omezit její dopady a udržet si životní úroveň, vyjmenoval ekonom Štěpán Křeček

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 12. 4. 2022

Inflace v Česku je nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent, a podle předpokladů dál poroste. Reálná je podle odborníků i hodnota 15 procent. Ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz popsal tři způsoby, jak ulevit rodinnému rozpočtu a snížit dopad inflace na životní úroveň.

Dobře bylo a hůř ještě bude. Z pohledu inflace to bohužel platí a statistika to jen potvrzuje. Minulý měsíc zrychlila meziroční růst na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta a je nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent.

Březnová meziroční inflace byla dokonce o 2,9 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v únorové prognóze. "Důvodem bylo především výrazné zdražení pohonných hmot. Další příčinou byl vyšší růst cen potravin a regulovaných cen. Proti odhadům byla vyšší také jádrová inflace, což je inflace očištěná o sezonní vlivy, změny regulovaných cen a daní," uvedl pro ČTK ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Reálné dopady pociťuje velká část obyvatel Česka nejen při tankování pohonných hmot a nákupu potravin. "Situace je samozřejmě nepříjemná, proto se nás lidé hodně ptají, co mají v tuhle chvíli dělat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček a přidal čtyři tipy, které můžou v boji s inflací pomoci.

"Všem doporučuji udělat rodinnou poradu a zamyslet se nad všemi výdaji, které mají, a ty zbytné, pokud tam jsou, vyškrtnout," vysvětlil první bod s tím, že tak lze minimálně zacílit na konkrétní složku rodinného rozpočtu, kterou se rozhodnou omezit, a uchránit tak ty ostatní.

"Určitě je také dobré zavolat i mobilnímu operátorovi nebo poskytovateli internetu, případně dalším poskytovatelům služeb, které využívají, jestli by nešlo zlevnit tarif, aby za stejnou službu platili méně," doplnil ekonom. Případně pak snížit množství služeb, dat nebo třeba televizních programů, což sice představuje ústup ze standardu, ale opět cílený.  

"Třetí možností, jakkoli může znít úsměvně, je neplýtvat energiemi či vařit ze základních potravin, které jsou levnější," popsal Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz s tím, že při důslednosti může úspora představovat víc, než mnozí lidé čekají.

Čtvrtý tip pak představuje opak šetření. "I ty úspory ale mají samozřejmě své limity a některé výdaje jsou naprosto nezbytné, proto by lidé měli sebrat odvahu a požádat své zaměstnavatele o zvýšení mezd, aby se jim alespoň část té inflace kompenzovala," dodal ekonom.

Čím dřív lidé začnou, tím samozřejmě lépe. Podle analytiků oslovených ČTK totiž kolem poloviny roku může inflace vystoupat až k 15 procentům. Navíc jsou aktuální výsledky zároveň impulzem pro další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou.

"Vzhledem k tomu, že se do inflace ještě stále postupně propisují nové ceníky energetických společností a u konce ještě není ani zdražování potravin, bude meziroční inflace růst i v dalších měsících. Je docela pravděpodobné, že ve druhém čtvrtletí zdolá hranici 14 procent a klesat začne teprve až v závěru roku," uvedl hlavní ekonom Creditas Petr Dufek. V průměru ceny letos podle něj vzrostou přibližně o 12 procent. "Tak vysoký růst cen s největší pravděpodobností mzdový růst v ekonomice nepřekoná, a proto dojde i k citelnému poklesu reálné kupní síly domácností. Pro ČNB je březnový výsledek inflace impulzem k pokračování politiky zvyšování úrokových sazeb," dodal.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je třeba počítat ve druhém čtvrtletí s vysokým meziročním růstem spotřebitelských cen. "Inflace by mohla kulminovat na přelomu druhého a třetího čtvrtletí kolem 15 procent, ale tyto odhady je nutné brát s rezervou. Velmi prudký růst cen výrobců navíc ukazuje, že velmi vysoká inflace bude přetrvávat i ve druhé polovině letošního roku," uvedl.

"Inflace nejspíše neřekla poslední slovo a v nejbližších měsících bude ještě stoupat. Otázkou je, zda se zastaví na 14 nebo 15 procentech. K jednociferným hodnotám se letos pravděpodobně již nevrátí," odhadl i hlavní ekonom Deloitte David Marek. Pohled napříč inflačním košem podle něj ukazuje, že inflace se netýká jen energií, ale rozlila se do téměř celé ekonomiky. "Tam, kde se obvykle ceny měnily z měsíce na měsíc o desetiny procenta, dnes dochází ke zdražování o jedno či dvě procenta," uvedl.

Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je kvůli konfliktu na Ukrajině poměrně nemožné odhadnout, jakého vrcholu letos inflace dosáhne. "Prozatím předpokládám 14,5 procenta v polovině roku. Za celý letošní rok se bude inflace pohybovat kolem 13 procent a bude nejvyšší od roku 1993. Vzhledem k tomuto inflačnímu vývoji trh prozatím předpokládá, že ČNB vystoupá se sazbami mírně nad šest procent," uvedl. Nyní je základní úroková sazba ČNB pět procent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.