Boj s Markem Wollnerem pokračuje: Rada ČT dala na středečním zasedání prostor Robertu Šlachtovi. Exšéfa ÚOOZ zachytilo video

Bývalý ředitel ÚOOZ a šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta
Bývalý ředitel ÚOOZ a šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 7. 2022

Tématem středečního zasedání Rady ČT v Plzni byla také neodvysílaná reportáž o korupčních kauzách Lysolaje a Palmovka, na které poprvé veřejně upozornil předseda Přísahy a bývalý šéf elitního policejního útvaru (ÚOOZ) Robert Šlachta (50). Česká televize podle něj investigaci týkající se Petra Hlubučka (48) zastavila přesto, že reportáž měla obsahovat důležité informace o organizovaném zločinu. Je názoru, že se veřejnoprávní instituce záměrně vyhýbá odpovědím a »vymlčuje«. Neskrýval ani znechucení z celého průběhu jednání, kterého se osobně zúčastnil. "Mohlo se zabránit rozkradení stovek milionů korun z veřejných peněz. Usnout to určitě nenechám," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Česká televize měla již v roce 2020 zastavit zveřejnění reportáže o bývalém členovi hnutí STAN Petru Hlubučkovi, kterého v polovině června zatkli detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Podle vyjádření Roberta Šlachty je v navazující kauze České televize podstatná komunikace, která proběhla mezi generálním ředitelem ČT a šéfredaktorem reportážní publicistiky Markem Wollnerem (55).

Šlachta požadoval důvod neodvysílání reportáže v rámci investigativního pořadu Reportéři ČT, na níž se pracovalo pět měsíců. A to nejen v otevřeném dopise adresovaném přímo Petru Dvořákovi, ale také během svého krátkého vystoupení na zasedání Rady ČT.

"Jednoznačně vidím snahu vyhnout se odpovědím před konáním včerejšího zasedání Rady ČT. Dozvědět se jako vysvětlení, že uplatňují redakční autonomii a v redakci se mohou rozhodnout, že reportáž nezařadí do vysílání, mi přijde opravdu zajímavá. Petr Dvořák situaci neřešil a zmíněnou redakční autonomii neprověřil – neinformoval se, kdo ze své autonomie rozhodl, že veřejnost nemá právo dozvědět se o krádeži za stovky milionů korun z veřejných peněz. Wollner vytváří »kouřovou clonu«, protože s generálním ředitelem anonymní dopis popisující detailně celou kauzu a její neodvysílání měli. Což beru jako zásadní fakt. Včerejší jednání v Plzni ve mně vyvolalo znechucení a jen mě utvrdilo v názoru, že Rada ČT je nějakým způsobem ovlivňována. Česká televize nechce, aby se kauza více otevírala a upozorňovalo se na ni. I když někteří členové byli pro razantnější řešení situace. Ale usnout to určitě nenechám," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta s tím, že už před dvěma lety měl odejít z kanceláře generálního ředitele České televize e-mail, z něhož citovala bývalá reportérka Markéta Dobiášová (45), která pracovala na materiálech pro zmiňovaný díl pořadu.

V nedávném rozhovoru pro DVTV uvedla, že jí ho přeposlal právě tehdejší kolega Marek Wollner. Zmiňuje se v něm například slovo »hnus«, které padlo na účet anonymu, který upozornil na zastavení reportáže a ovlivňování korupčních kauz spojených se zatčeným Hlubučkem.

"Chci tuto korespondenci vysvětlit a v neposlední řadě slovo »hnus«, které v ní zaznělo. Petr Dvořák asi považuje slovo »hnus« za adekvátní v případě, kdy ho někdo poměrně podrobně informuje o tom, že došlo ke zmizení desítek až stovek milionů korun daňových poplatníků a koncesionářů… Ale aby nevznikly nějaké spekulace a domněnky. Chápu to tak, že ono slovo se týkalo anonymního e-mailu, ne krádeže pozemků, která se odehrála v podstatě »za bílého dne« na Palmovce a v Lysolajích, kde působil Hlubuček jako starosta," řekl bývalý ředitel protimafiánského policejního útvaru, který zastával funkci v letech 2008 až 2016, pro ŽivotvČesku.cz.

Na sociálních sítích promluvila po otevření kauzy České televize Dobiášová o tom, že do shromažďování materiálů ke korupčním aférám zasahovali lidé kolem Hlubučka, zmínila i »zkorumpované« zástupce mediální sféry. "Tlaky organizované skupiny kolem Hlubučka, developerů, bohužel i bývalých novinářů ve službách STANu byly na ČT obrovské," napsala v reakci na skandál, který otřásl veřejnoprávní stanicí, ale také veřejností.

Shrnutí kauzy ČT v bodech:

• Ve středu 15. června došlo k policejnímu zásahu NCOZ a zatčení Petra Hlubučka, který je spojován také s korupčními kauzami Palmovka a Lysolaje.

• Robert Šlachta oznámil na konci června podání trestního oznámení na prodej pozemků, v němž sehrála roli spolupráce Petra Hlubučka a developera Kamila Hošťáka. Také popsal, k jakým manipulacím s veřejnými zakázkami a zneužívání mocenských postů mělo v případě obou afér dojít.

• Hnutí Přísaha uveřejnilo, že finanční škoda pro daňové poplatníky se podle zpracovaného posudku soudního znalce vyšplhala na 392 milionů korun.

• Po odhalení kauz Lysolaje a Palmovka Šlachta otevřeně promluvil o zapojení České televize, která v rámci pořadu Reportéři ČT zpracovávala reportáž o Hlubučkovi už na konci roku 2019. Nakonec nebyla odvysílána.

• V roce 2020 obdržel generální ředitel ČT Petr Dvořák a všichni radní dopis, který reagoval na zmíněnou »stopku« pořadu. Detailně popisuje celou kauzu a také její zastavení.

• Robert Šlachta odeslal dopis vedení České televize s otázkami ohledně důvodu zastavení reportáže, v níž se zpracovávaly materiály o korupčních aférách bývalého starosty Lysolají Petra Hlubučka, který po svém zadržení přestal působit v hnutí STAN a skončil také ve funkci náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba (41).

• Dramaturg pořadu Reportéři ČT Marek Wollner označil Šlachtu za lháře a podal na něj žalobu.

• Ve středu 20. července 2022 proběhlo zasedání Rady ČT v Plzni, kde za hnutí Přísaha vystoupil Šlachta v krátkém projevu. Žádal zdůvodnění neodvysílání reportáže a postoj České televize k celé kauze.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.