Časem proočkovaná většina zmáčkne tu neproočkovanou menšinu. Začali jsme se udávat jako za komunismu, říká Lukáš Pollert

Lékař Lukáš Pollert
Lékař Lukáš Pollert
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2021

Anesteziolog Lukáš Pollert (51) přiznává, že není imunologem ani virologem, na problémy kolem epidemie koronaviru se stále častěji dívá optikou lidských práv a má obavy o svobody jednotlivce. Nelíbí se mu štěpení společnosti a nelíbí se mu, že jednotlivci se začínají špehovat a hlídat na sousedské úrovni. "Nyní tady sledujeme, jak stát použije hostinské či majitele kadeřnických salónů a použije je jako nástroj k vymáhání represí, což stát dělat nesmí. Také jsme se začali udávat, kdo má roušku a kdo nemá roušku, to bylo šílené, to jsem si připadal jak za komunismu," uvedl lékař pro ŽivotvČesku.cz.

Pane doktore, vy jste hodně aktivní na sociálních sítích a dáváte jasně najevo, že se vám nelíbí, kam vývoj v České republice směřuje. Kde se tedy podle vás na začátku listopadu nacházíme? V jaké fázi epidemie Česká republika podle vás nyní je?

Myslím, že tady máme »otazníkovou« epidemii, protože je to respirační infekce, která tu nikdy nebyla, proto prochází společností a bude tady už navždy. Řeklo se, že očkování epidemii eliminuje, takže cíl je, aby se proočkovala celá společnost. Je tu tlak, který má za cíl celou společnost prostě naočkovat. Proč je to dobrovolné? To je dané asi tím, že firmy nemají za nežádoucí účinky zodpovědnost. A protože je to dobrovolné, tak nemá ani stát odpovědnost za to, co se stane s naočkovanými lidmi.

To je velmi zajímavá úvaha. Když byste to více rozvedl...

Nyní vymysleli tlak, který mi připomíná systém sociálních kreditů, který známe z Číny. Tedy že jste oceňován podle toho, zda dodržujete nějaká pravidla daná státem. Momentálně u nás je to zaobalené do pravidla o jakési bezpečnosti, že kdo je naočkován, tak je pro společnost bezpečnější než ten druhý. Vyhrožuje se finančními postihy, abychom mohli jít do hospody či do bazénu, tak platíme za testy. Možná že budeme muset časem platit za testy, abychom mohli jít do školy či do práce.

Doufejme, že snad až tak daleko to nezajde. Pokud jde o cíl vlády, kterým je naočkovat minimálně 75 procent populace, pak bychom podle ministerstva zdravotnictví měli být z nejhoršího venku. Vláda pořád věří, že se to podaří. Vám se ale ten tlak na neočkované nelíbí, je to tak?

Časem to bude tak, že ta proočkovaná většina zmáčkne tu neproočkovanou menšinu, že jim bude dávat najevo, že mohou za nošení roušek, viníkem jakéhokoliv omezování ve společnosti bude neočkovaný člověk. Nakonec ten tlak bude tak obrovský, že se povede dokázat, že stát je schopný zavést jakousi kontrolu nad skupinou obyvatel. Teď se ta kontrola dělá přes očkování, příště to bude třeba přes nadváhu, třeba se příště řekne, že sociální kredity mají jen lidé, kteří mají body index v normě, ti ostatní s tím musí něco dělat...

Omlouvám se, ale teď to na mě působí až antiutopicky.

Ano, je to zatím v rovině hypotetické sci-fi, zatím... Nebo to bude jako u kuřáků, když jdete dnes na transplantaci plic, tak se zjišťuje, zda ten člověk už dva roky nekouřil, to je celkem logické, že nové plíce nedáte někomu, kdo kouří, ale ukazuji to jako příklad. Dnes je ale vidět, že ten tlak je obrovský, ačkoliv ty důvody se celou dobu pořád měnily, za celý ten rok a půl, co tady zažíváme covidovou hysterii, se ty důvody posouvají. Nejdříve se tvrdilo, že po očkování se nikdo nenakazí a neumře a očkovaní nejsou infekční. To se nyní mění a našel se jediný důvod, že se máme očkovat, aby se nezahltily nemocnice. Už se ale nemluví o nedostatku sester. Nyní se už nemluví o tom, že není personál, ale mluví se jen o tom, že nemocnice se zahltí jenom kvůli neočkovaným lidem, kteří mají těžší průběhy. Mediální tlak se přesouvá a hledají se důvody, aby se došlo k stoprocentnímu proočkování.

Rozumím, kam míříte. Ministr Adam Vojtěch mluvil o tom, že se jedná o epidemii neočkovaných. Vy ve svých prohlášeních hodně akcentujete svobodu jednotlivce a svobodu rozhodování. To se podle vás týká i svobody nechat se očkovat. Vláda ale také přiznala, že na neočkované je potřeba tlačit. Jak ten tlak hodnotíte?

Neočkovaní mohou za všechno. Nejdříve se tvrdilo, že to šíří, od toho se už upouští, šíří to i očkovaní. Pak tady máme absurditu, že očkovaní se vůbec netestují, takže to tu roznesli, takže máme tisíce pozitivních testů denně... Ondřej Dostál (kandidát na ministra zdravotnictví za Pirátskou stranu, pozn. red.) zveřejňuje statistiky, které se dávají jen poslancům a senátorům, z nich plyne, že mezi očkovanými i neočkovanými jsou také lidé, kteří nemoc prodělali, ti ale v nemocnici neleží vůbec... Takže se tu používají manipulativní čísla a všechno má jeden cíl.

Jaký cíl máte na mysli? Proočkovat za každou cenu, nebo vy vidíte nějaké další cíle?

To je první krok. Já si myslím, že když se dokáže 95 nebo 99 procent lidí donutit, aby podstoupili něco, co nedává zcela smysl, ale je to direktiva státu, tak se mi znovu vybavuje Čína, kde je snaha, aby měl každý nějaký QR kód či vstupenku, která umožňuje všechno. Že je tedy třeba plnit všechno, co stát nařídí a pokud to nesplníte a nebudete to mít zaznamenané, tak nebudete mít nějaké výhody. Takže teď se to zkouší na nějaké virové infekci, která zase není tak hrozná, kdyby byl dostatek personálu v nemocnicích, tak se to zvládne.

Vy si tedy myslíte, že vše směřuje k tomu, že i česká společnost bude jednou fungovat na bázi společenských kreditů?

Vezměte si, že teď se bude platit za testy. Takže těch testů bude méně. Když se bude testovat méně, tak by mělo být méně případů. Jenže zase přišli s tím, že v některých okresech se bude testovat povinně, takže ta čísla neklesnou, vždy si najdou nějakou variantu, aby se hodně testovalo, aby vyšlo hodně pozitivních čísel a mohlo se tvrději jít proti neočkovaným lidem. Nyní tady sledujeme, jak stát použije hostinské či majitele kadeřnických salónů a použije je jako nástroj k vymáhání represí, což stát dělat nesmí, nesmí delegovat povinnost na soukromé subjekty. Jenže stát to delegoval, také jsme se začali udávat, kdo má roušku a kdo nemá roušku, to bylo šílené, připadal jsem si jako za komunismu. Teď ty represe stát deleguje na hospody, kina a divadla... Když jsem podobnou úvahu napsal na sociální sítě, tak mi lidé začali psát, že v Německu, v Rakousku a v Izraeli je to normální. Tam už to nehlídá ani stát, ale nepustí vás tam majitel té restaurace. Když taková pravidla začínají platit všude, tak u nás se to také kopíruje. Když se za testy platí jinde, tak to půjde i u nás, když se jinde do práce pouští jen očkovaní, tak to má být i u nás... Takhle se uvažuje. Ta situace je pořád horší a horší.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.