Čechy trápí výpadky některých léků. Zástupkyně SÚKL poradila, jakým způsobem jejich nedostupnost mohou lidé řešit

Lékárnice - ilustrační foto
Lékárnice – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2022

Poslední dobou dochází mnohem častěji k výpadku některých léků. Důvodů může být hned několik, nejčastěji se jedná ale o problémy související s výrobním a dodavatelským procesem. O dalších příčinách i o tom, co dělat v případě, že člověk nesežene potřebný lék v lékárně, informovala redakci ŽivotvČesku.cz mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková.

Kromě potíží s výrobou je dalším důvodem, proč lidé momentálně neseženou některé léky, zvýšená poptávka, která může souviset se sezónností a snahou lidí se předzásobit. Dále se může jednat o zpožděné dodávky, obchodní nebo marketingové důvody či změnu registrace daného léku.

"Na SÚKL monitorujeme dostupnost léčiv každý den. Komunikujeme s dodavateli, ověřujeme situaci v zahraničí, identifikujeme rizika a pracujeme s nimi. Jsme v úzké spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR, které může na základě námi poskytnutých dat konat pomocí nástrojů, které mu dává legislativa. Společně tak omezujeme dopady nedostupnosti léčiv na pacienty," uvedla ředitelka SÚKL Irena Storová v tiskové zprávě, kterou má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici.

Zda jde o větší celorepublikový výpadek či je lék nedostupný pouze v některých lékárnách, lze snadno zjistit na internetu. Stejně tak se tam lidé dočtou o důvodu výpadku a termínu obnovení dodávek, najdou zde i seznam nahrazujících léčivých přípravků.

"Agenda dostupnosti léčivých přípravků je velice živá, neexistuje žádný stabilní seznam léků, které jsou aktuálně nedostupné. Dostupnost konkrétních léčivých přípravků je však vždy možné ověřit na webových stránkách SÚKL - Market report, kde stačí zadat název léčivého přípravku," poradila pro ŽivotvČesku.cz Klára Brunclíková, kde sehnat potřebné informace.

V případě, že člověk zjistí, že jeho lék není k dispozici, existují podle tiskové mluvčí tři možnosti, jak v takovém případě postupovat. U léčiv vázaných na lékařský předpis může lékárník nabídnout jiný lék se stejnou léčivou látkou, cestou podání a lékovou formou.

Další cestou je individuální dovoz léčivého přípravku, který není registrovaný v ČR, ale který může být alternativou pro registrovaný a aktuálně nedostupný léčivý přípravek. A poslední možností je záměna předepsaného léku za léčivo s jinou léčivou látkou s obdobnými léčebnými účinky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.