Ceny energií jsou vysoké a situace se hned tak nezlepší, říká ekonom Štěpán Křeček. Poradil, jak ušetřit v letních měsících i dlouhodobě

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2022

Domácnosti v České republice se vypořádávají s vysokými cenami energií, které stoupat v nejbližší době rozhodně nepřestanou. Nyní více než dříve je tak důležité se naučit, jak co nejefektivněji na energiích ušetřit. "Způsoby se liší v letním a zimním období," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček a poradil, jak spořit v létě a jak investovat tak, aby lidé za energie dokázali šetřit celoročně.

Zdražování energií je aktuálně jedním z největších ekonomických témat a také velký strašák domácností v České republice. Jak by se dalo na energiích uspořit, řeší mnoho koncových odběratelů a někteří z nich přitom zapomínají, že léto je energeticky téměř stejně náročné jako zima. Uznávaný ekonom Štěpán Křeček proto radí, jak v teplých dnech ušetřit.

"Šetření se liší v letním a zimním období. V letním období je třeba dobré, aby si lidé dali závěs nebo žaluzie do okna tak, aby zbytečně to teplo nešlo dovnitř a oni si pak nemuseli pouštět klimatizaci. Samozřejmě se vyplatí, když lidé budou svá zařízení vypínat úplně, nejen do pohotovostního režimu, který taktéž odebírá energie," řekl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Zatímco v létě běží na plný výkon v celé řadě domácností klimatizace, větráky a ventilátory, během chladnějších dnů mnozí vytápějí jako o závod. Ani to přitom není vhodné. Právě omezení topení a klimatizací je přitom jednou z nejjednodušších zásad pro úspory na energiích, které lze provádět bez investice.

"V zimě je dobré správně větrat, to znamená, aby se například nevětralo táhle přes ventilačku, ale aby se rychle otevřelo celé okno a po vyvětrání se zavřelo. Další cestou ke spoření energie je méně výrazné topení, například jen na 20 stupňů místo 25, dále obléct si třeba svetr nebo mikinu. To jsou takové největší úspory, které lze dělat bez investic," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný ekonom.

Kdo chce ušetřit na energiích výrazněji, musí podle finančního experta nejprve nějaké peníze vydat na investice, které se následně domácnosti vrátí právě úsporami. Některé investice přitom nemusí být zrovna velké, ta počáteční, kterou by měli lidé začít, je v podstatě za pár korun.

"Je možné například vyměnit spotřebiče za šetrnější, s menší spotřebou. Nejznatelnější je to u žárovek, kde ta investice není tak velká. Je samozřejmě dobré si zateplit dům, vyměnit okna. Potom je možné se podívat i na obnovitelné zdroje, které lze instalovat na střechu, třeba solární zdroj energie. To zase snižuje náš odběr elektřiny, kterou nakupujeme ze sítě," poradil Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz, jak spořit na energiích.

Podle ekonoma je zásadním faktorem také správný výběr dodavatele, což se ukázalo zejména v loňském roce, kdy hned několika dodavatelů ukončilo své podnikání a lidé, kteří měli smlouvu právě u nich, museli přejít jinam. Nové smlouvy už ale ani zdaleka nebyly tak výhodné, jaké je u spolehlivých dodavatelů mají ti, kteří u nich jsou déle a mají zafixované ceny.

"Jde o kombinaci mnoha faktorů, jak můžeme postupovat, ale základní věc, kterou by měli řešit všichni, je výběr správného dodavatele. V téhle situaci je dobré být u velkého a stabilního dodavatele, protože celá řada těch menších se může dostat do existenčních problémů. Teď už ty ceny jsou bohužel relativně vysoké, takže ten, kdo si cenu zafixoval třeba před rokem, má velkou výhodu proti těm, kteří byli u zkrachovalého dodavatele," vysvětlil ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Radám ekonoma se vyplatí naslouchat především proto, že situace s cenami energií se v blízké době nezlepší, naopak. "Bohužel ty vyšší ceny energií s námi tady budou delší dobu. Poté, co začala válka na Ukrajině, rostou ceny na burzách a ty se budou teprve přenášet do koncových cen pro zákazníky, takže bohužel ta situace je nepříjemná a rozhodně ještě nekončí," dodal finanční expert Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.