Ceny v Česku rostou, lidé řeší půjčky. Hrozí nebezpečná závislost, říká ekonom. Poradil, kdy se raději nezadlužovat

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 9. 2021

Život v Česku se v době epidemie koronaviru výrazně změnil. Ta těžce zasáhla mimo jiné ekonomiku, kdy inflace v posledních týdnech rapidně stoupá a zdražování se stalo zásadním tématem. Lidé přemýšlí, zda jim budou dostačovat finance a jak to vlastně bude dál. I proto se častěji uchylují k půjčkám, kterými řeší nedostatek peněz. "Pokud si chce někdo půjčit na zaplacení vánočních dárků, na dovolenou nebo třeba na sportovní potřeby pro děti, už bych měl jisté pochyby. Člověk snadno podlehne svodu, aby si něco koupil bez toho, že si na to sám vydělal. Pak může vzniknout nebezpečná závislost," řekl ekonom Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Česko zasáhlo zdražování, které bude v následujících měsících pokračovat. Průměrná roční míra inflace se za loňský rok dostala na 3,2 procenta – v současné době už se vyšplhala nad hodnotu čtyř procent. Zdražují se hračky, oblečení, elektronika, ale také energie a rostou i ceny topiv. Proto není divu, že mnozí v reakci na současnou situaci uvažují o půjčkách, které by vyřešily jejich finanční problémy.

"Ohledně půjčky samozřejmě záleží na co. Pokud si lidé půjčují na nějaké nezbytnosti, tak už zřejmě nemají jinou možnost. Jestliže si berou půjčky na nepotřebné věci, pak to považuji za nesmysl. Půjčka je pochopitelná v případě, že třeba člověk přijde o zaměstnání a v mezidobí nemá příjmy ani žádné úspory. Peníze využije na provoz domácnost, platbu energií a podobně. Jak začne pracovat, dluh splatí," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že s blížícím se koncem roku a svátky je myšlenka na půjčky mnohem intenzivnější.

"Za chvíli budou aktuální Vánoce, takže jestli si někdo chce půjčit peníze na vánoční dárky, například i na dovolenou nebo sportovní potřeby pro děti, už jsem vážně na pochybách. Takové věci bychom si měli dopřát pouze tehdy, pokud na ně máme finanční prostředky ze svých vlastních zdrojů. Neměli bychom tedy hledat zdroje na dluh," řekl renomovaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Existují však věci, u kterých je zadlužení smysluplné a v některých případech i nezbytné. "Vyplatí se vzít si hypotéku a zadlužit se v souvislosti s bydlením. Pro většinu domácností není koupě bytu do osobního vlastnictví realizovatelná, ale s půjčkou ano. Zadlužovat se kvůli věcem, které nutně nepotřebujeme nebo které nepředstavují naši střechu nad hlavou či dlouhodobou investici, určitě není rozumné. Naopak je to nebezpečné v tom, že se člověk bude zadlužovat stále víc a víc. Podlehne svodu pořizovat si věci, aniž by si na ně musel vydělat, čímž vzniká nebo hrozí určitá nebezpečná závislost. Lidé tomu propadnou, ocitnou se v nějaké dluhové spirále nebo budou čelit nemožnosti dluhy splácet z důvodu ztráty zaměstnání, dlouhodobého onemocnění nebo třeba úmrtí životního partnera. Pak se mohou tváří v tvář střetnout s neblahými věcmi, jako jsou exekuce. To je něco, co člověka může opravdu na dlouhou dobu vyřadit ze společenského života," uzavřel Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.