Češi se naučili s covidem žít i cestovat, říká mluvčí cestovní agentury. Prozradila, že nejdražší dovolená stála téměř milion

Dovolená - Ilustrační obrázek
Dovolená – Ilustrační obrázek
Foto: ŽivotvČesku
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 1. 2022

Zatímco v roce 2020 Češi cestovali oproti předchozím rokům jen málo, ať už kvůli koronavirovým opatřením tak kvůli strachu z nemoci, v roce 2021 se za hranice znovu vydávali častěji. "Loňský rok ukázal, že jsme se do velké míry s covidem naučili žít i cestovat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia. Prozradila, kam Češi jezdili nejčastěji a kolik stála nejdražší zakoupená dovolená.

V roce 2020 bylo cestování do zahraničí téměř zapovězeným tématem. Na dovolenou k moři se oproti předchozím rokům vydalo jen málo lidí. Rok 2021 byl ale výrazně lepší a především očkovaní jedinci se mohli v podstatě bez problémů vydat téměř kamkoliv, cestování v malé míře omezoval jen takzvaný semafor, který ukazoval, nakolik jsou země rizikové s ohledem na koronavirus.

"Loňský rok ukázal, že jsme se do velké míry s covidem naučili žít i cestovat. Do velké míry na to měl vliv vývoj vakcíny a následné zavedení takzvaných covidových pasů. Přestože onemocnění ještě na ústupu není a ve vlnách stále přichází, svět se naučil na aktuální vývoj rychleji reagovat, a tak se jen někdy zpřísní pravidla pro vstup do některé země, ale hranice už se znovu téměř nezavírají. Vývoj je v tuto chvíli optimistický, proto je možné, že se letos přiblížíme době před pandemií," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Přestože ne všechny destinace se turistům v loňském roce otevřely, ty, které mají Češi rádi, se z velké míry vrátily do hry. V mnoha státech navíc ani nebylo třeba dodržovat přísná opatření, ochrana dýchacích cest byla povinná jen ve vnitřních prostorách a pro vstup do restaurace se stačilo prokázat očkovacím certifikátem. Zcela nejoblíbenější destinací léta bylo Řecko.

"Jednoznačně nejoblíbenější destinací roku 2021 bylo Řecko, které tvořilo 24 procent ze všech objednávek agentury Invia. Následoval Egypt s 21 procenty, který je tedy zároveň mimoevropskou jedničkou. Třetí je Bulharsko s 10 procenty, po něm Chorvatsko s 8 procenty. O pátou příčku se dělí Česká republika a Turecko shodně se 7 procenty. Na Kanárské ostrovy vyrazila 4 procenta českých cestovatelů, 3 procenta shodně do Itálie i Španělska, top 10 uzavírají Spojené arabské emiráty se 2 procenty," upřesnila Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz

V loňském roce Češi nejčastěji létali na osmidenní zájezd do čtyřhvězdičkového hotelu s all inclusive. Za zájezd průměrně utratili 15 500 korun s tím, že nejméně pochopitelně stály dovolené v Česku, které se pohybovaly okolo ceny 4 300 korun. Rodina, která si koupila nejdražší zájezd, se ale takzvaně pořádně plácla přes kapsu.

"Ze zmíněné desítky jsou nejdražší Emiráty, kde dovolená v průměru stála 26 000 Kč. Nejoblíbenější Řecko hlásí průměrnou cenu 17 600 Kč, Egypt je jen lehce pod průměrem 15 300 Kč. o zdražování, ale větší ochotu Čechů investovat do zážitků. Za vůbec nejdražší dovolenou loni zaplatil klient agentury Invia 945 650 Kč, a šlo o zájezd na 20 dnů na Maledivy pro pětičlennou rodinu," dodala pro ŽivotvČesku.cz Andrea Řezníčková s tím, že výhledy na příští dovolenkovou sezónu jsou v tuto chvíli optimistické.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.