České děti budou ve škole testovány čínskými antigenními testy. Vzorek se odebere z nosu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Archiv 2. základní škola - Škola Propojení Sedlčany

Antigenní testy pro testování žáků ve školách bude dodávat firma Tardigrad International Consulting. Budou to čínské antigenní testy Lepu, vzorky se odebírají z kraje nosu. Stejné se používají při testování v rakouských školách. Lékaři v Sedlčanech zkoušely na dětech testy ze slin. Výsledek ale není uspokojivý. "Testy ze slin se ukazují jako chybové," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lékař Radek Mounajjed.

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) uvedl v České televizi, že první dodávka 800.000 kusů má do České republiky dorazit 28. února, cena za test včetně dopravy je 65 korun.

Kvůli epidemii nemoci covid-19 jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol, ostatní mají výuku na dálku. Od 1. března by se podle vlády měly do lavic vrátit závěrečné ročníky středních škol a postupně pak i další. Podmínkou je právě zajištění testů na covid-19.

V Sedlčanech lékaři Radek Mounajjed a Laura Roden prováděli experiment, kdy odebírali dětem sliny neinvazivní metodou. Pro školáky jsou plivací a houbičkové testy šetrné, ale ukázalo se, že nejsou zcela přesné.

"Já jsem sice velkým zastáncem antigenních testů, ale myslím si, že ve školách to nebude fungovat. Tam budou vhodnější PCR testy. Ale i ty PCR testy, kterou nejsou založené na stěru, nebudou tak citlivé. Když vezmete třeba kloktací test nebo test jemnou houbičkou, tak ta citlivost nebude tak vysoká jako u toho stěru. Docházím k závěru, že tyto alternativní odběry budou mít velkou chybovost. Plivací testy, které jsme použili v Sedlčanech první den testování, považuji za slepou cestu," uvedl Radek Mounajjed pro ŽivotvČesku.cz.

Ředitel základní školy Propojení v Sedlčanech Jaroslav Nádvorník, který redakci ŽivotvČesku.cz poskytl snímky z testování dětí, popsal, jak probíhaly testy ze slin.

"V pondělí se udělalo 67 odběrů a podle antigenních testů se zdálo, že 7 dětí by mohlo být pozitivních. Rodiče je odvezli na PCR testy a 6 dětí je negativních. To poslední dítě je také údajně negativní, ale rodiče nás zatím nekontaktovali," řekl ve čtvrtek pro ŽivotvČesku.cz ředitel sedlčanské školy a pochvaloval si spolupráci dětí i rodičů.

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (85) má k umění blízko už od mládí, dnešní doba ovšem...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.