Česko čeká zima a s ní test energetického přežití. Europoslanec Mikuláš Peksa řekl, jak to vidí teď i do budoucna

Europoslanec Mikuláš Peksa
Europoslanec Mikuláš Peksa
Foto: Se svolením Mikuláše Peksy
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2022

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury bude mít Česká republika dostatek plynu na celou zimu, nehrozí tak, že by došlo na odstavení některých provozů, zřejmě by se situace neměla dostat ani do scénáře, ve kterém by hrozilo přídělové hospodaření. Zásobníky plynu jsou naplněné téměř z 95 procent, uvedl ve středu ve Sněmovně. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz europoslanec Mikuláš Peksa (36) odhadl bruselskou optikou, jak to bude v Česku s energiemi do dalšího období.

V současnosti nahrává energeticky úspornému režimu počasí, které je teplotně nadprůměrné. Největší obavy zejména v rámci nedostatku plynu způsobila situace, kdy Rusko na konci února podniklo invazi do sousední Ukrajiny. Následně EU v odvetě přijala sérii protiruských sankcí, v reakci na ně došlo k omezení dodávek plynu do unijních zemí.

Ruská federace omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

V současnosti se české domácnosti mohou opřít o nedávné zastropování cen energií, které jim zaručuje, že nedojde k ničemu, co by bylo mimo rámec novely energetického zákona. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala zkušeného evropského politika Mikuláše Peksy, jak to s energiemi vidí do dalšího období.

"Co se týče koncových cen pro zákazníky, tam je perspektiva poměrně jasná. Od ledna budou mít všechny české domácnosti zastropovanou cenu elektřiny. V současnosti by už také každý spotřebitel měl mít na účtu takzvaný úsporný tarif, což je v podstatě plošná jednorázová finanční kompenzace ve výši několika tisíc na odběrné místo. Tuto zimu bychom tedy měli zvládnout, pokud budeme s energiemi hospodařit racionálně, a jsem přesvědčený, že to většina lidí dělá. Do budoucna potřebujeme flexibilnější nástroje, jak například šetřit spotřebu energie v průmyslových provozech během špičky, kdy je nejdražší. Jedním z řešení mohou být například vlastní zdroje elektřiny a tepla, baterie nebo chytré měřáky a další digitální nástroje pro řízení spotřeby i výroby elektřiny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz europoslanec.

V současnosti dochází k výraznému poklesu cen energií. Podle obchodníků k tomu přispívají také pokračující jednání Evropské unie ohledně intervence na trhu. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se minulý týden shodli na opatřeních proti vysokým cenám energií. Série dohodnutých kroků má snížit ceny, zajistit bezpečnost dodávek a omezit spotřebu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.