Česko odmítlo nákup milionu vakcín AstraZeneca. Profesor z Univerzity Karlovy uvedl možný důvod

Vakcína AstraZeneca - Ilustrační snímek
Vakcína AstraZeneca – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 3. 2021

Česko zahájilo na konci loňského roku očkování proti onemocnění covid-19 a po více jak dvou měsících je diskutovaným tématem nedostatek vakcín. Dosud bylo aplikováno 702 tisíc dávek očkovací látky od tří farmaceutických společností – Pfizer/BioNTech, AstraZenecy a Moderny. Jak oznámil premiér Andrej Babiš (66), v polovině března by k nám mělo dorazit 100 tisíc dávek vakcín, které slíbila poskytnout Francie. Ministerstvo zdravotnictví však aktuálně odmítlo nakoupit milion vakcín AstraZeneca, které nabídly Spojené arabské emiráty. "Vakcíny měly přijít do dvou měsíců a oni asi mdlobně tuší, že by vakcíny opět skončily ve skříni," uvedl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Česká republika dostane 100 tisíc dávek vakcíny Pfizer/BioNTech od Francie a Izrael jí poskytl 5 tisíc dávek vakcíny od společnosti Moderna, kterou dostanou vojáci sloužící v nemocnicích u covidových pacientů. Spojené arabské emiráty pak přišly s nabídkou milionu očkovacích látek společnosti AstraZeneca, které mohlo Česko nakoupit. Česká strana nabídku ale odmítla. Britská farmaceutická společnost vakcínu vyrábí nejen v Evropě, ale také v kooperaci s partnerskou firmou v Indii.

"Ministerstvo zdravotnictví bohužel tuto nabídku odmítlo, stejně jako naši avizovanou snahu oslovit přímo výrobce v Indii. Chápu, že cena je vyšší, ale je dána celosvětovou poptávkou," zhodnotil pro Respekt celou situaci ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra může být důvodem k odmítnutí vakcíny od Spojených arabských emirátů fakt, že Česká republika není schopna dávky očkovací látky efektivně využít.

"Mohu se mýlit, ale osobně si myslím, že šarže z Indie budou bezpečné a Evropská léková agentura jejich využití rychle schválí. Spíš jde o to, že na ministerstvu zdravotnictví uznali, že nemáme šanci takové množství rozočkovat. Vakcíny měly přijít do dvou měsíců a oni asi mdlobně tuší, že by vakcíny opět skončily ve skříni. Tak jako tam leží mnohé dávky, které jsme již dostali z EU. Odhaduji, že si úředníci či politici uvědomili, že ostudu budou mít menší, když vakcíny nedovezeme a budeme dál nadávat na neschopnou Evropskou unii, že nám nedodává dost vakcín," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog a profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr.

O poskytnutí další z vakcín Sputnik V požádal prezident Miloš Zeman Rusko. Nezbytná je však certifikace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nebo výjimka udělená ministerstvem zdravotnictví. Od konce loňského prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Podáno bylo od té doby k úternímu večeru přes 700.000 dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo asi 246.000 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.