Česko stojí před hrozbou 4. vlny epidemie. Bylo by dobré, aby vláda už táhla za jeden provaz, míní expert

Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2021

Česko stojí před další hrozbou. Tou je britská mutace koronaviru, která je až o polovinu infekčnější než stávající kmen. Na našem území se už potvrdila. Datový analytik Petr Ludwig (34) je přesvědčený, že vládní kabinet Andreje Babiše (66) nezvládá řízení epidemie. Vědec navrhuje, že řadu doporučení ohledně šíření koronaviru by mohl dodávat do Česka německý Robert Koch-Institut. "Vláda si pochvalu nezaslouží, ale toto nepodporuji, to je ztráta suverenity," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečností expert Andor Šándor (63), který naopak míní, že vláda by se měla v boji s epidemií semknout.

Znepokojivý vývoj kolem šíření koronaviru, nemocnice na hraně kapacity a vyčerpaní zdravotníci v mnoha lidech vyvolávají otázky, zda vláda premiéra Andreje Babiše (66) má opravdu schopnost vyvést Česko z krize. Datový analytik Petr Ludwig jako první predikuje 4. vlnu epidemie - mnohem infekčnější vlivem mutace viru - na letošní březen. V minulosti na sebe upozornil přesnými predikcemi 2. a 3. vlny epidemie. Momentálně Ludwig navrhuje jednu z možných cest, jak epidemii dostat pod kontrolu, požádat německý institut s vysokým vědeckým kreditem o pomoc. Důvodem je, že sousední Německo epidemii zvládá mnohem lépe než Česko.

"Zásadní věc je, že Německo má Robert Koch-Institut, což je jedno z předních světových pracovišť, které epidemii pomáhá řídit. A takové centrální vědecké pracoviště nám tady chybí. My bychom proto mohli, nebo spíše měli, najít trochu pokory a měli bychom je požádat o pomoc. Vidíme, že Německá strategie funguje a funguje násobně lépe," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Petr Ludwig s tím, že jeho myšlenka by byla výhodná pro obě strany.

Podle bezpečnostního experta je úvaha datového vědce jednou z možných cest, ovšem prosadit ji, je spíše nereálné.

"Pořád jsme nezávislou zemí, i když s vládou, která si příliš pochvaly za zvládání krize nezaslouží. Nic takového bych nikdy nepodpořil, to by byla jasná ztráta národní suverenity. Jestli to povede k tomu, že někteří naši ministři budou mít větší sebereflexi a přidají, to si nejsem jistý. Ale hlavně by bylo dobré, aby konečně celá politická sféra táhla za jeden provaz. Všichni by měli najít taková řešení, která budou ve prospěch lidí. Exhibice ministrů na téma, jak jsou skvělí a vše dělají dobře a argumentace opozice, že vláda dělá vše špatně, by měly přestat. Je čas skutečně začít dělat vše pro to, abychom se z krize dostali ven a neodnášeli to lidi," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor, který se domnívá, že také Německo má plno vlastních problémů.

"Nemyslím si, že kromě nás to všichni dělají geniálně. Nějak zapadlo prohlášení sárského ministerského předsedy, že nebýt českých lékařů a zdravotníků, tak by krizi nezvládli. Tady vidím neschopnost státu, že lékaři vystudují za peníze daňových poplatníků a pak jdou za větší platy do Německa. Já nechci spolufinancovat německé zdravotnictví daněmi, za které studují čeští lékaři," upozornil Šándor pro ŽivotvČesku.cz na to, že naše země se dlouhodobě potýká s odlivem lékařských kapacit.

Od začátku epidemie covidu-19 loni v březnu v Česku bylo zaznamenáno téměř 856.000 případů této choroby. Zemřelo 13.656 nakažených. Potvrzených případů nemoci covid-19 v úterý přibylo 10.725, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.