Čestné prohlášení vás pustí za příbuznými do jiného okresu. Expertka na právo popsala výjimku

Profimedia.cz
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 1. 3. 2021

Od pondělí 1. března je zakázáno cestovat mezi okresy. Nařízení vlády má ale řadu výjimek. Občané ČR nemohou za příbuznými vyrazit jen tak na kávu. Důvodem k opuštění okresu je ale zajištění nezbytné péče. "Doporučuji připravit si čestné prohlášení, že se jedete starat o osobu z rodiny, že jí jedete poskytnout nezbytnou péči," uvedla právnička Daniela Kovářová pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda České republiky chce na tři týdny minimalizovat kontakty mezi lidmi. Omezení pohybu by mělo pomoci v boji s epidemií koronaviru, kterou Česko nezvládá.

Od 1. března bude zakázáno cestovat mezi okresy, pokud k tomu nebude důvod, se kterým počítají výjimky v zákoně. Mezi výjimky například patří cesta do práce, cesta na úřad, cesta za lékařem.

Návštěvy u příbuzných v jiném okrese nejsou povoleny, pokud ale občan nepojede někomu z příbuzenstva zajistit nezbytnou péči. Podle oslovené právničky je možné dovézt příbuznému léky či nákup, který si sám nemůže obstarat. Například má oslabenou imunitu a z důvodů obavy o své zdraví nemůže vycházet na nákupy.

"Doporučuji připravit si čestné prohlášení, že se jedete starat o osobu z rodiny, že jí jedete poskytnout nezbytnou péči," uvedla pro ŽivotvČesku.cz právnička a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Policistům s kontrolou občanů pomůže armáda a pracovníci celní správy. Celkem by do akce mělo být nasazeno kolem 30 tisíc příslušníků ozbrojených složek. Na začátku týden bude policie k občanům benevolentnější, protože někteří lidé si nemuseli přes víkend stihnout opatřit všechna potvrzení a prohlášení. Ve druhé polovině týdne už budou prohřešky sankcionovány. Policie může uložit nejvyšší pokutu 10 tisíc korun.

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcí...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu