Chladné počasí dává zabrat naší pleti. O víkendu bychom se měli před mrazem chránit, varuje meteoroložka Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 2. 2023

Jak meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz uvedla, do Česka se po abnormálně teplých dnech vrací zima a spolu s ní také teploty pod bodem mrazu. Kromě toho, že je třeba dávat si pozor na nebezpečné meteorologické jevy, jako jsou například mrznoucí mlhy, měli by lidé podle konzultantky počasí také dávat pozor na sebe. Zvláště by měli věnovat pozornost své pokožce, která na tyto výkyvy není dobře stavěná.

V zimním půlroce by péče o pleť měla pokožce zajistit hlavně dlouhodobou vlhkost - při teplotách pod 8 stupňů pracují totiž mazové žlázy pomaleji a produkují méně kožního tuku. Ideální jsou proto hydratační a výživné krémy. Ruce také potřebují v zimě extra porci péče a pozornosti. 

"Je jedno, jaké je roční období – pokud se chystáte strávit venku více času než 15 minut, je potřeba opalovací krém. V zimním půlroce kvůli nízkým teplotám tomu nevěnujeme takovou pozornost a přitom je naše pokožka zranitelná, protože je nižší produkce melaninu," varovala odbornice na počasí pro ŽivotvČesku.cz. Ochranný sluneční faktor neboli SPF pak udává, o kolik se prodlouží vlastní doba ochrany pokožky aplikací daného opalovacího krému. 

99% ultrafialového záření tvoří UVA paprsky s vlnovou délkou 315 až 400 nmetrů. Ty pronikají hlouběji do kůže, kde poškozují kolagen, což může vést k předčasnému stárnutí pokožky. Působí po celý rok stejně, tedy i v zimě hrozí těm, kdo péči podcení, vrásky navíc.

"UVB záření s vlnovou délkou 280 až 315 nmetrů proniká pouze do pokožky – tedy nejsvrchnější vrstvy kůže, stimuluje tvorbu melaninu záření a aktivuje tělu vlastní syntézu vitaminu D," uvedla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že to sice působí pozitivně, ale vysoké UV-B záření má bohužel nebezpečné následky. Může vést ke spálení sluncem a tím podpořit vznik rakoviny kůže. UVB paprsky  intenzivněji působí v létě. Jsou to právě ony, které zapříčiňují časté spálení kůže. 

Proti slunečním paprskům se musí dobře obrnit především milovníci zimních sportů. UV záření v horách je totiž obzvláště intenzivní. Intenzita UV záření se zde zvyšuje přibližně o 10 až 15 procent na každých 1 000 metrů nadmořské výšky. Podceňovat by se neměl ani odraz zimního slunce v zasněžených oblastech, 80 až 90 procent slunečních paprsků je vrženo zpět bílou sněhovou pokrývkou. Při lyžování je proto třeba používat opalovací krém s ochranným slunečním faktorem alespoň 30. Pokud se tedy o víkendu chystáte na hory, Dagmar Honsová velmi doporučuje slunce nepodcenit.

"Je důležité zvolit správný SPF ochranný faktor podle typu pokožky a předpokládané doby na slunci - padesátka propustí 1/50, tedy 2 procenta škodlivého záření. Pokud naše pokožka začíná rudnout po 20 minutách na přímém slunečním záření a použijeme opalovací krém s faktorem 50, potom máme pobyt na slunci prodloužený na 1000 minut," objasnila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.