Chorvatsko se může dostat do červené kategorie, říká mluvčí. Podmínky cestování však mají jednu výjimku

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 7. 2021

Chorvatsko patří k zemím, které jsou nejen pro české turisty vyhledávanou destinací v souvislosti s letní dovolenou. Na cestovatelském semaforu země spadá zatím do zelené kategorie, která ji definuje jako místo s nízkým rizikem nákazy. Cestování do oblíbeného státu na pomezí střední a jižní Evropy má však kvůli nárůstu nakažených osob nastavena jasná pravidla. "Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí indikovalo vyšší počty nakažených - právě v těch turistických destinacích na Jadranu. Chorvatsko se v cestovatelském semaforu ještě nikam neposunulo, ale nevylučujeme, že se v následujícím týdnu zařadí do kategorie s vyšším rizikem nákazy," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí pro ŽivotvČesku.cz.

Chorvatsko patří každoročně k místům, kam během letní sezony proudí davy cizinců z celého světa, včetně mnoha Čechů. Na mapě cestovatele vytvořené ministerstvem zahraničí země zatím mezi rizikové země kvůli pandemii koronaviru nepatří, ale vzhledem ke zvyšujícímu se počtu nákaz se může v brzké době dostat do červené skupiny, kam nyní spadá například Řecko nebo Portugalsko.

Pokud chce člověk cestovat do Chorvatska odcestovat, musí se od 26. července prokázat platným EU digitálním covid certifikátem, jež deklaruje, že daná osoba byla naočkována vakcínami proti koronaviru, má negativní test nebo již onemocnění prodělala a vznikly u ní protilátky. Výjimkou jsou děti do věku 12 let, které mohou do Chorvatska cestovat bez kontroly v případě, že jejich rodič nebo opatrovník výše uvedené podmínky splňuje.

"ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control, v překladu Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí, pozn. red) v Chorvatsku indikovala řekněme vyšší počty nakažených - právě v těch turistických destinacích na Jadranu. Původně navrhovala zařadit do přísnější kategorie pouze některé oblasti, ale zatím není jednoznačné, jakým způsobem se to vyřeší. Je to aktuální věc, Chorvatsko se v cestovatelském semaforu ještě nikam neposunulo, ale nevylučujeme, že se v následujícím týdnu zařadí do kategorie s vyšším rizikem nákazy," sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.

Co se týká cen, za benzín v Chorvatsku cestovatelé zaplatí zhruba 34 korun za litr, u nafty je to pak 32 korun. V restauracích stojí levnější jídlo kolem 196 korun, pokud si chce člověk dopřát tříchodové menu, vyjde ho zhruba na necelou pětistovku. Za půllitr místního piva »dovolenkáři« zaplatí 57 korun a za třetinku vody pak 37 korun, jak informoval server Etravel.cz.

Ministerstvo zahraničí také upozorňuje na povinné nošení roušek ve veřejných vnitřních prostorách a také v rámci hromadné dopravy. Pokuta například za nenošení roušky se může vyšplhat až na 500 chorvatských kun, což je v přepočtu asi 1800 korun.


Ke dni 29. července uvádí server Koronavirus.hr nárůst 188 nových případů v zemi za 24 hodin, aktivních je celkem 1076. V Chorvatsku se nakazilo od konce února loňského roku 363 227 lidí, 359 901 se uzdravilo a smutné číslo 8 250 poukazuje na ty, kteří s covidem zemřeli.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.