Chudoba v ČR: Skryté způsoby, jak si vydělat bez pracovního poměru. Ekonom Lukáš Kovanda prozradil, kde se doslova válí peníze na zemi

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2022

V situaci, kdy Česko stále není na konci nárůstu rekordní inflace, lidé pomýšlí na to, jak by si mohli v těžkých časech přivydělat. Není vždy nutné najít si druhé zaměstnání. Existují i jiné formy přivýdělku, které dokáží až překvapivě vylepšit rozpočet. "Teď v létě se mnoho možností nachází v zemědělství," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda (41).

Oblíbeným způsobem, jak si přivydělat, bývá kupříkladu prodej nepotřebných věcí z domácnosti. Velmi jednoduše se lze pomocí různých internetových portálů zbavit kupříkladu nepotřebného šatstva, které je možné prodat a přijít si na peníze navíc. Takový prodej však může být časově poměrně náročný, prodejní kousky je třeba někde skladovat a poté jednotlivé balíčky nosit na poštu. Je proto třeba zvážit, nakolik bude investované úsilí vyváženo výdělkem.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy nabízí dostatek prostoru k přivýdělku odvětví zemědělství, a to zejména v letních měsících. "V létě se dají například sbírat borůvky, houby nebo bylinky, které se poté na různých místech vykupují. Také existuje spousta brigád typu sběr brambor, zkrátka nekvalifikované práce, kterých je v období sklizně potřeba poměrně hodně a většinou si při nich s uzavíráním pracovního poměru nikdo příliš hlavu neláme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz praktický tip ekonom.

Podle zjištění redakce ŽivotvČesku.cz se například kilo borůvek vykupuje kolem 100 korun, kilo hřibů kolem 120 korun. Existují firmy, které se na výkup plodin specializují, případně se výkupy organizují prostřednictvím sociální sítě Facebook v uzavřených prodejních skupinách, kde prodávajícím sdělí aktuální ceny telefonicky - v průběhu roku se totiž mění podle poptávky. "Takový druh přivýdělku má navíc tu výhodu, že se vykonává na čerstvém vzduchu v přírodě, a tak člověk něco udělá i pro své zdraví," dodal Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Mezi další poměrně populární přivýdělky patří například vyplňování online dotazníků pro marketingové účely, kterým se obvykle věnují matky na mateřské dovolené. Najdou se také lidé, kteří chodí pravidelně darovat krevní plazmu výměnou za finanční kompenzaci. Této problematice se věnuje mnoho zdravotnických firem a pravidelní dárci si během jednoho roku mohou přijít až na několik desítek tisíc korun.

V dubnu podle České národní banky inflace dosáhla výše 14,2 procenta, což je za posledních třicet let rekordní číslo. Protože banka očekává, že ve druhém čtvrtletí roku 2022 dosáhne až 15 procent, mnozí tento jev sledují s obavami, inflace totiž začíná mít významný vliv na životy Čechů, kteří si jednak utahují opasky, jednak se začínají poohlížet po možnostech, jak si přilepšit.

Podle České národní banky by měla inflace začít klesat ve druhé polovině roku 2022. Její výše za celý rok by měla být podle odhadů v průměru kolem 13,1 procenta a příští rok se předpokládá, že celková inflace se bude pohybovat kolem 4,1 procenta.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.