Čísla pozitivních jsou nepodstatná, říká epidemiolog Jiří Beran. Poukázal na chybu, která vede i očkované do nemocnice

Profesor Jiří Beran
Profesor Jiří Beran
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 11. 2021

V pátek přibylo v Česku nejvíce potvrzených případů koronaviru za dobu epidemie. Laboratoře odhalily 22.936 nakažených. V nemocnicích bylo k pátku 4890 hospitalizovaných s koronavirem. V těžkém stavu bylo 724 z nich. Současná data ukazují nejhorší vývoj epidemie od jejího začátku. Podle profesora Jiřího Berana (61) je ale mnohem důležitější sledovat počty hospitalizovaných a snažit se o to, aby jich nepřibývalo. "Nemůže to skončit tím, že se bude jen testovat a pak se lidé nechají svému osudu," řekl epidemiolog a vakcinolog pro ŽivotvČesku.cz a popsal, jak by se mělo lidem, u nichž lékaři předpokládají těžký průběh covidu, pomáhat.

Od pondělí do pátku přibylo v zemi celkem 84.539 potvrzených případů covidu. Je to více než za celý minulý týden dohromady, a to navzdory tomu že tuto středu byl státní svátek. Ve volné dny se testuje méně. Podle profesora Jiřího Berana ukazatelem vážnosti situace nejsou počty pozitivních záchytů, ale počty hospitalizovaných.

"Čísla pozitivních jsou naprosto nepodstatná, podstatné jsou počty lidí, kteří proudí do nemocnic. Je to o něco méně než loni, bohužel je to přibližně půl na půl, tedy půlka neočkovaných a půlka očkovaných. My jsme si mysleli, že očkovaní tam proudit nebudou, nebo si to mysleli ti, co obsluhovali Tečku. To určitě není dobré. Těch hospitalizovaných je ale méně a to hlavní, co musíme udělat, je zařídit, aby lidé do nemocnic neproudili a je jedno, jestli bude ten den třeba 50 tisíc pozitivně testovaných. Důležité je, aby ten den přišlo co nejméně lidí do nemocnic a aby dostávali adekvátní léčbu během prvního týdne," popsal svůj odborný pohled pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran.

Některé nemocnice už kvůli přetížení a nedostatku personálu omezují plánovanou péči. Žádají také o pomoc armádu. Od pátku vojáci slouží celkem ve 24 nemocničních a sociálních zařízeních, v pondělí začnou pomáhat v 15 dalších. Za hlavní nástroj, jak bojovat proti epidemii, se považuje očkování. Podle přesvědčení Jiřího Berana je pak chybou, že prioritou není přednemocniční péče.

"Dokud nebudeme s lidmi nic dělat v přednemocniční péči, pokud jim praktičtí lékaři nebudou nabízet léčbu monoklonálními protilátkami, tak ten stav bude pořád stejný. Lidé budou proudit do nemocnic, nemocnice to zahltí a mezitím se určitá část populace promoří a půjde to zase dokola. Bez toho, že se budeme lidem věnovat, to nejde. Nemůže to skončit tím, že se bude jen testovat a pak se lidé nechají svému osudu. Onemocnění je v komplikacích příliš závažné na to, aby si ho člověk vyhodnotil sám," zdůraznil Jiří Beran pro ŽivotvČesku.cz, na co je potřeba se v boji s epidemií zejména zaměřit.

Incidenční číslo se poprvé od začátku epidemie dostalo přes 900. Dosud nejvyšší hodnotu mělo letos 9. ledna, kdy na 100.000 obyvatel připadalo v posledním týdnu 849 nakažených. Věhlasný odborník je názoru, že situaci může ulehčit i přesně určená medikace.

"Je na odborných společnostech, aby si udělaly schéma dvou, tří či čtyř léků, které se budou standardně dávat každému člověku, u kterého se dá předpokládat těžší průběh. Je celá řada léků, které mohou pomoct, ale i když nepomohou, tak v žádném případě toho člověka nepoškodí. Mám na mysli řadu léků, které jsou na ochranu před tromboembolickou nemocí nebo léky modulující imunitní systém. Je celá řada levných léků, které je potřeba těm lidem nasadit," dodal profesor Jiří Beran pro ŽivotvČesku.cz.

Sousední Rakousko po rekordních počtech nových nákaz koronavirem spustí od pondělí plošnou uzávěru a od 1. února zavede povinné očkování pro všechny obyvatele. Omezení se budou týkat i naočkovaných proti covidu, dosud v zemi platily restrikce jen pro neočkované. Lockdown bude trvat nejméně deset dní, maximálně 20. Premiér v demisi Andrej Babiš (67) v pátek uvedl, že Česko příklad Rakouska následovat nebude.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.