Číslo, které Andreje Babiše nemůže nechat v klidu. Miroslav Kalousek matematicky vyjádřil šance, že ANO sestaví vládu s ODS

Bývalý politik Miroslav Kalousek
Bývalý politik Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2021

Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (60) nezastírá, že má velkou radost z toho, jak dopadly volby. Podle vlivného glosátora politického dění ještě není nic rozhodnuto. "Řečeno sportovní terminologií jsme zvládli kvalifikaci, abychom vůbec mohli postoupit k hlavnímu zápasu," řekl bývalý poslanec pro ŽivotvČesku.cz a pochválil se, za rozhodnutí do voleb nejít. Bývalý politik dále odhadl, kdy bude sestavena vláda a zda uvažuje o kandidatuře na post prezidenta, o čemž se hojně spekulovalo.

Pane inženýre, volby jsou za námi. Dokážete odhadnout, kdy podle vás bude mít Česká republika novou vládu a na čem to nyní záleží?

Hotovo není, řečeno sportovní terminologií jsme zvládli kvalifikaci, abychom vůbec mohli postoupit k hlavnímu zápasu. Záleží to na odpovědnosti dvou lidí, jsou to Miloš Zeman a Andrej Babiš. Ve Sněmovně leží návrh rozpočtu, který je tak špatný, že ho ta nová Sněmovna nemůže schválit, pokud tedy poslanci nechtějí porušit své předvolební sliby a závazky. Přepracovat ten rozpočet může jen nová vláda. Jestliže dá Miloš Zeman panu Babišovi první pokus a Andrej Babiš to přijme, tak oba dva zásadně poškodí svou zemi, protože budeme mít menšinovou vládu bez důvěry Sněmovny a budeme mít poměrně dlouhé rozpočtové provizorium. Obě tyto věci zemi zásadně poškodí. Doufám, že alespoň jeden z těchto pánů je schopen si to uvědomit. Pokud si to alespoň jeden z nich uvědomí a dostane první pokus Petr Fiala, tak můžeme mít novou vládu hned po ustavující schůzi Sněmovny, což je zhruba za měsíc.

V politice platí pravidlo, že nikdy se neříká nikdy. Jak pravděpodobná je podle vás nyní varianta, že nakonec vládu sestaví hnutí ANO s ODS? Je taková možnost pořád, řekněme, kolem tří procent?

Myslím, že jsme v diferenciálních počtech. Taková možnost se limitně blíží nule.

Volby otočily kormidlo České republiky směrem k demokracii a k Bruselu. Co ale z jejich výsledku plyne přímo pro Miroslava Kalouska?

Miroslav Kalousek se z toho raduje jako občan České republiky, který už ztrácel víru v to, že většina jeho spoluobčanů si přeje demokracii. Miroslav Kalousek nyní tu víru znovu nabyl a nemá žádnou ambici mít v novém uspořádání nějakou pozici. Po důkladné rozvaze jsem se rozhodl, že do voleb nebudu kandidovat, myslím si, že to bylo správné rozhodnutí. Rozhodně není mou ambicí mít jakékoliv místo v exekutivě. Mám obrovské zkušenosti z koaličních jednání i z ministerstva financí, tyto zkušenosti rád poskytnu, když budu požádán o názor, ale nechci pro sebe žádnou pozici.

Dávno před volbami jste uvedl, že podle výsledku se budete rozmýšlet, zda oznámíte prezidentskou kandidaturu... Budete tedy usilovat o Hrad?

Prezident Miloš Zeman (77) pověřil kancléře Vratislava Mynáře (54) ještě před svou hospita...

Zatím jsem neměl čas se nad tím ani zamyslet, natož si něco rozmyslet.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu