Co v Devadesátkách nebylo: Kmotr Mrázek si vodil Zemanova kamaráda Šloufa jako loutku. Promluvil Vítězslav Jandák

Podnikatel František Mrázek
Podnikatel František Mrázek
Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 2. 2022

Pokud by tvůrci seriálu Devadesátky chtěli rozklíčovat všechny styky a vazby zavražděného kmotra Františka Mrázka (†47), tak by měli materiál možná na sto dílů. Česká televize se o vlivného mafiána, kterého v Devadesátkách ztvárnil herec Albert Čuba (38), jen lehce otřela. Větší prostor dostali tzv. orličtí vrazi. Přitom Mrázek byl natolik výraznou osobností, že se dokázal dostat i k nejbližším spolupracovníkům Miloše Zemana (77). Pro ŽivotvČesku.cz promluvili Vítězslav Jandák (74) a novinář Josef Klíma (70).

Život Františka Mrázka vyhasl 25. ledna 2006. Na vlivného podnikatele si v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka, kde měl sídlo firmy, počkal najatý střelec a krále podsvětí zabil jediným výstřelem. Kriminalisté se shodli, že šlo o čin profesionála.

Pokud si vyšetřovatelé specializovaní na pražské podnikatelské prostředí mysleli, že smrt Františka Mrázka rozmluví řadu lidí, tak se spletli. Mrázkova vražda nikdy nebyla objasněna, najatý střelec nikdy nebyl dopaden, o motivech vraždy se stále spekuluje. Speciálně upravený náboj z odstřelovací pušky ukončil jeden podnikatelský příběh, ale vyvolal řadu otázek.

Nejčastěji se spekulovalo o dvou motivech, které mohly Mrázka stát život - tahanice kolem potravinářské společnosti Setuza či pokusy o vydírání vysoce postavených politiků, kterým se to nelíbilo. Jisté je, že Mrázka chtěla na hřbitově vidět celá řada lidí.

"František Mrázek byl dozvukem 90. let. On byl v devadesátkách největší hráč. On na rozdíl od drsných mafiánů to hrál přes vlivové věci, měl ten archiv, který dle mého soudu už je bezcenný, protože drtivá většina z těch lidí je mrtvých, nebo jsou pryč. Myslím si, že archiv je u někoho schovaný. A jestli se na něj někdy přijde, tak to bude v době, kdy už nebude mít hodnotu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz publicista Josef Klíma, který se vazbám a stykům Františka Mrázka věnoval v podstatě celou kariéru. I on je přesvědčen, že život vlivného muže ukončil zkušený střelec. Kdo ho ale najal, zůstává nezodpovězenou otázkou.

Pokud chce současný čtenář pochopit velikost muže, který začínal kariéru jako vekslák a překupník, může se začíst do příběhu Miroslava Šloufa (†69). Bývalý vedoucí funkcionář SSM a poslanec KSČ byl od 90. let vlivnou postavou ČSSD a později SPOZ. A také Mrázkovou spojkou na Úřad vlády. Když kmotr hovořil o Šloufovi do telefonu, používal přezdívky »Panděrák« či »Vodník«.

Miroslav Šlouf se velkou měrou zasadil o to, že se jeho kamarád Miloš Zeman stal v roce 2013 prezidentem České republiky. Právě šikovný lobbista přišel s nápadem na autobus »Zemák«. I když se řada lidí nápadu s autobusem nejdříve posmívala, odborníci na politický marketing později přiznali, že šlo o geniální způsob, jak dostat Zemana k lidem.

Když v roce 2018 Miroslav Šlouf zemřel, tak mu prezident na pohřeb nepřišel, poslal jen květiny. Od jisté doby bagatelizoval, jaký vliv na něj Šlouf měl, a přestal ho považovat za přítele.

"Miloš Zeman popíral, že mám cokoliv společného s jeho cestou na Hrad, i když jsem ji vymyslel, prosadil, realizoval, vedl a do jisté míry platil," napsal lobbista ve své knize. Co se mezi Zemanem a Šloufem přesně stalo, dnes ví zřejmě jen pár pamětníků. Jisté je, že Zemanovi se vůbec nelíbilo, když se dozvěděl, že Šlouf udržoval úzké styky s kmotrem Mrázkem.

Redakce ŽivotvČesku.cz se na Šloufovo spojení s Mrázkem zeptala bývalého ministra kultury a Zemanova přítele Vítězslava Jandáka (74). Ten potvrdil, že Šlouf patřil k lidem, kteří uměli plno věcí zařídit.

"V té době jsem ještě v sociální demokracii nebyl a pana Mrázka jsem neznal. Pana Šloufa jsem znal, toho znal každý. A bez diskuze to byl člověk, který v politickém zákulisí uměl mnohé zařídit. Neměl jsem s ním ale tak blízké vztahy, abych se mohl více vyjádřit," uvedl Vítězslav Jandák pro ŽivotvČesku.cz.

O tom, že obávaný kmotr Mrázek měl na »špagátech moci« uvázaného i Šloufa, se veřejnost dozvěděla v roce 2013. V Národní technické knihovně tehdy probíhala debata prezidentských kandidátů a v diskuzi před druhým kolem voleb se střetli Miloš Zeman s Karlem Schwarzenbergem (84). Redaktoři MF Dnes během debaty pustili nahrávku z roku 2000, ve které Šlouf slibuje Mrázkovi, že mu pomůže s prodejem stavební firmy IPS.

"Udělali jsme, co jsme mohli. Tak uvidíme," řekl na nahrávce Šlouf Mrázkovi, který ho žádal o intervenci u tehdy státem vlastněné Komerční banky. Cílem bylo, aby banka prodala Mrázkovým přátelům stavební firmu IPS v hodnotě dvou miliard korun. Šlouf odpověděl: "Tak já to ještě zkusím." Mrázek na to: "Zítra se dohodneme a věř mi, že to pak všechno bude vynikajícím způsobem dělaný." Šlouf dodal: "Tak dobrá."

Novinář Jaroslav Kmenta později vzpomínal, že když nahrávka dozněla, tak Zeman držel hlavu mírně nakloněnou v naprosté soustředěnosti a pak lehce zakýval hlavou na znamení, že ho jednání dlouholetého přítele překvapilo.

Miroslav Šlouf zemřel 16. února 2018, pohřeb se konal o osm dnů později. Na poslední rozloučení přišli bývalý ministr zahraničí Jan Kavan (75), bývalý člen SPOZ a senátor Vladimír Dryml (69), bývalá poslankyně za ČSSD Jana Volfová (64) nebo prezidentův poradce Martin Nejedlý (55). Miloš Zeman, jak už bylo řečeno, poslal květiny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.