Covid o sobě dává znovu vědět. Přibylo za 24 hodin 1000 případů. Roman Prymula upozornil na subvariantu viru BA.5, která je silně agresivní

Covid-19 - ilustrační snímek
Covid-19 – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 6. 2022

V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů koronaviru. Laboratoře jich odhalily 1241, dvojnásobek proti minulému týdnu. Testovat se nechalo 6500 lidí, což je nejvíce za červen. Epidemie v Česku zrychluje zhruba od začátku června. Počet hospitalizovaných ale výrazně neroste. V nemocnicích je nyní s nákazou 115 lidí, z toho pět v těžkém stavu. Za uplynulých sedm dní zemřeli s covidem tři lidé. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně současného nárůstu pozitivních případů promluvil respektovaný epidemiolog Roman Prymula (58).

Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí uvedl, že za nárůstem případů jsou nakažlivější subvarianty BA.4 nebo BA.5 koronaviru omikron. Minulý týden tvořily ve vzorcích z pozitivních testů 75 procent. Před týdnem jich byla ve vzorcích zhruba polovina. Podle dosavadních poznatků nepřinášejí nové subvarianty onemocnění s horším průběhem. Jsou ale nakažlivější, proti původní variantě z čínského Wuchanu více než desetkrát. Podle odborníků je u nich také méně účinná ochrana po prodělání nemoci či očkování.

Roman Prymula poukázal na skutečnost, že konkrétně subvarianta BA.5 je značně agresivní a k nárůstům dochází v řadě dalších zemí.

"Je třeba říci, že i v České republice už dominují subvarianty BA.4 a BA.5. Druhá jmenovaná je výrazně agresivnější, pokud jde o šíření. Víme, že se šíří asi deset a půl krát rychleji, než tomu bylo u první varianty viru - takzvaného wuchanského. I v té současné a rádoby teplé sezoně, kdy jsme očekávali nepoměrně nižší výskyt tohoto onemocnění, dochází k poměrně prudkému nárůstu. Dá se zároveň pozorovat v řadě zemí Evropy, jakými jsou třeba Francie a Itálie, že v nich dochází k výraznému nárůstu pozitivních případů, Česká republika tedy není výjimkou. Vidíme tady reprodukční číslo okolo 1,5, což znamená, že se dá očekávat, že bude docházet k dalšímu nárůstu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník a bývalý ministr zdravotnictví.

Na začátku června bylo v českých nemocnicích s covidem hospitalizováno 130 lidí, v těžkém stavu bylo 11 z nich. V průběhu měsíce pak počty pacientů kolísaly okolo stovky, pouze v jeden den bylo hospitalizovaných méně než 90. Za celý červen dosud s covidem zemřelo 18 lidí. Ještě v dubnu se počty obětí dostaly několikrát přes 20 za jeden den.

Za uplynulých sedm dní připadá v Česku na 100.000 obyvatel 41 nakažených. Takzvané incidenční číslo je tak nejvyšší od 10. května. Roste od začátku června, kdy mělo hodnotu 13. Nejvyšší incidence je momentálně v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 100 nakažených. Naopak relativně nejlepší situace je na Vysočině, kde má incidenční číslo hodnotu 19.

"V nadcházejícím období bude významným ochranným prvkem přeočkování posilující dávkou, tj. takzvaným boosterem, nebo samozřejmě základní očkování dvěma dávkami u těch, kteří se dosud očkovat nenechali. Na proočkovanosti populace bude záviset vývoj situace v dalších měsících," uvedl v pondělí vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

V pondělí se nechalo očkovat 901 lidí, zhruba stejně jako před týdnem. Většina z nich si přišla pro třetí dávku, dostalo ji 753 zájemců. Dokončené očkování proti covidu má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, na přeočkování dorazilo 4,2 milionu z nich.

Odborníci i ministerstvo se shodují v tom, že lidé nad 60 let a chronicky nemocní by měli před podzimní vlnou podstoupit další přeočkování čtvrtou dávkou. Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu, k tomu ministerstvo eviduje téměř 267.000 podezření na opakovanou nákazu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.