Čtvrtina lidí v čestném prohlášení o covidu lže, odhaduje bývalá ministryně spravedlnosti. Řekla, co jim hrozí

Formulář - Ilustrační foto
Formulář – Ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2021

Vláda v pondělí rozhodla, že pro všechny služby, akce a další místa, kde je třeba prokázat bezinfekčnost, budou stačit kromě PCR nebo antigenních testů od zdravotníků také samotesty nebo čestné prohlášení. Advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová popsala, jaký trest hrozí lidem, kteří čestné prohlášení vyplní lživě. Potrestat takové lidi je velmi složité. "Udělám si čestné prohlášení o testu, ale test jsem si ve skutečnosti nedělala. Prokažte mi ale, že jsem si test opravdu neudělala. Nejsem povinná si doma archivovat výsledky testů," popsala Daniela Kovářová pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda se rozhodla, že sjednotí podmínky pro všechny provozovatele, poskytovatele a pořadatele - tedy pro bazény, sauny, kadeřnice či kulturní akce. Lidé se mohou prokázat čestným prohlášením, ve kterém vyplní, že jsou negativně testováni. Otázka pro právničku Danielu Kolářovou zněla, jak stát trestá jedince, kteří čestné prohlášení vyplní lživě.

"Pokud se bavíme o čestném prohlášení obecně, tak při lživě vyplněném prohlášení se můžeme bavit o podvodu. Pokud by dotyčný čestné prohlášení vyplnil ve věci, ve které by šlo třeba o nějaký majetkový prospěch. Pokud se bavíme o covidových záležitostech, tak si myslím, že z toho žádný reálný postih být nemůže," řekla na úvod bývalá ministryně spravedlnosti pro ŽivotvČesku.cz a podrobně vysvětlila, jak je těžké občanovi prokázat, že v čestném prohlášení lhal.

"Samozřejmě, že kdyby dotyčný měl covid, ale do čestného prohlášení uvedl, že ho nemá, tak dotyčný může být stíhán za šíření nakažlivé nemoci. Ale pokud má občan čestné prohlášení, tak mu státní orgány velice těžko budou prokazovat opak. On má čestné prohlášení a je otázkou, zda když do restaurace přijde kontrola, zda to bude tasit. V klasickém přestupkovém řízení jsou fáze takové, že na začátku je zahájení řízení o přestupku. Pak je ten pachatel vyslechnutý. V tu chvíli, když dostane právoplatné poučení, tak se pak nepřiznává k přestupku. Kdyby tedy policie či hygiena zjistily, že to čestné prohlášení je falešné, tak by zahájily řízení o přestupku a dotyčný by na to nejspíš uplatnil právo nevypovídat. V tu chvíli proti němu nebude žádný důkaz. Velmi špatně by se to prokazovalo, vidím jako obtížné, že stát prokáže spáchání přestupku. Obviněný může uplatnit řadu práv a prokazuje se mu to velmi špatně," popsala Daniela Kovářová pro ŽivotvČesku.cz, jak je těžké prokázat lidem, že švindlovali.

"První varianta je, že člověk čestné prohlášení nemá. Přijde kontrola a dotyčný řekne, že nic nedá. Skoro neexistuje nástroj, jak by ho hygiena či policie mohly přimět k tomu, aby se vytasil s prohlášením. Je dokonce velmi obtížné takového člověka na místě testovat, když k tomu nedá souhlas. Varianta druhá je taková, že si udělám čestné prohlášení o testu, ale test jsem si ve skutečnosti nedělala. Prokažte mi ale, že jsem si test opravdu neudělala. Nejsem povinná si doma archivovat výsledky testů. Varianta nejzávažnější je, že mám covid, ale udělám si čestné prohlášení o negativní testu. To je nejnebezpečnější situace. Teoreticky jsem někoho nakazil a tu nemoc rozšiřuji. Ale stát musí prokázat, že mám covid a musí prokázat, že ty ostatní jsem nakazil přímo já a nikdo jiný. Pokud vím, že mám covid a stát mě někde chytne, tak mám problém. Pokud ale nevím, že covid mám a ani se netestuji, tak se to zase špatně prokazuje. Dotyčný může říct, že si udělal test, který vyšel negativně - protože se obecně ví, že u antigenních testů je veliká chybovost, tak to vlastně může říct vždy. Jak takovému člověku ale prokázat, že si test opravdu neudělal? Nikoho stát nehlídá 24 hodin denně. Každý může napsat do čestného prohlášení, že si udělal antigenní test, který vyšel negativně. Státu se velmi špatně bude prokazovat opak. Myslím si, že kdo to chce dělat lživě, tak sankce nenastane. Podle mého osobního odhadu se čtvrtina společnosti netestuje, ale prohlášení si i tak vyplní," zakončila svůj rozbor respektovaná právnička Daniela Kovářová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.