Delta už dominuje v Česku. S jistotou víme, že se lépe váže na receptor, vysvětlil mikrobiolog Jiří Hejnar z AV

Testování - Ilustrační snímek
Testování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 7. 2021

Na území Česka už převládla varianta delta, která je známá jako indická. Potvrdil to ve své aktuální zprávě Státní zdravotní ústav (SZÚ) s tím, že došlo k záchytu prvního případu delty plus, která se potvrdila u třicetileté ženy v Jihomoravském kraji. Podle mikrobiologa z Akademie věd Jiřího Hejnara může být příčin masivního šíření více. "Za tím, že se mikrobiální varianty takto navzájem převrstvují a vytlačují, je darwinovská selekce – lépe přežívá ten životaschopnější. Tento virus je zdatnější než dosavadní britská varianta, zvaná alfa," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

V posledních 14 dnech laboratoře v Česku vyšetřily 1405 z pozitivních vzorků, které byly zachyceny. Pomocí speciálních testovacích metod došlo k identifikaci konkrétního viru. Ukázalo se, že dosud suverénní dominance alfa varianty, tzv. britské, byla v posledních dvou týdnech upozaděna velmi diskutovanou variantou delta (indickou).

"Příčin může být více. Za tím, že se mikrobiální varianty takto navzájem převrstvují a vytlačují, je darwinovská selekce – lépe přežívá ten životaschopnější. Tento virus je zdatnější než dosavadní britská varianta, zvaná alfa. Virus má snadnou existenci, protože se musí pomnožit v infikovaném pacientovi, který ho potom vykašlává v aerosolu, v němž virus musí zůstat co nejdéle. Když je stabilnější a vydrží déle, má evoluční výhodu proti ostatním virům. Musí se dostat do nového hostitele v určitém počtu," řekl pro ŽivotvČesku.cz k rozšíření obávané varianty mikrobiolog Jiří Hejnar z Akademie věd ČR, který ze zabývá biologií retrovirů.

Nejde však pouze o jeden virus, jenž se dostane do dýchacích cest nově infikovaného člověka. "Je tam jistá infekční dávka, která je potřeba ke vzniku onemocnění. Pokud virus dokáže vyvolat nemoc v menším počtu, bude opět zdatnější a bude převrstvovat předcházející virový typ. Když se virus dostane do pacienta, musí si v kontaktu s buňkou vyhledat určitý receptor. Je to obalený virus, proto vstupuje do buněk přes nějakou povrchovou bílkovinu, na kterou se naváže. Musí kontaktovat receptor a teprve poté může propojit svoji obalovou membránu s cytoplasmatickou membránou hostitelské buňky. Pak se začne množit," vysvětlil renomovaný mikrobiolog pro ŽivotvČesku.cz s tím, že dnes jsou již některé informace ohledně indické varianty potvrzeny výzkumy.

"S jistotou víme, že varianta delta se lépe váže na receptor. V ostatních ohledech je zatím příliš brzo dělat definitivní soudy, nicméně se zdá, že virus varianty delta by mohl být i v těch ostatních krocích infekce zdatnější než předcházející britská varianta. Člověk se snáze nakazí, protože virus lépe přechází z jednoho hostitele na druhého," dodal pro ŽivotvČesku.cz.


Kdo je Jiří Hejnar:

● Uznávaný mikrobiolog a vedoucí oddělení virové a buněčné genetiky Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky.
● Externí spolupracovník na Katedře genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
● Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy Univerzity v Brně - obor genetika.
● Zabývá se biologií retrovirů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.