Desetihlavý hřib a jiné anomálie. Houbař vysvětlil, proč se v lese někdy objeví bizarní srostlé kousky

Dvojice hřibů kovářů od Dominika Maška.
Dvojice hřibů kovářů od Dominika Maška.
Foto: Se svolením Dominika Maška
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 9. 2021

Počasí přeje houbařům a díky občasnému dešti a stále poměrně teplým nocím nachází nejen hřibovité houby. V lese se někdy podaří najít opravdu bizarní kousky, jako jsou třeba houby, které rostou hlavou dolů nebo srostlice hřibů, kdy jeden kousek může mít třeba deset malých hlav. Je to díky tomu, jakým způsobem rostou plodnice z podhoubí. "Mohu dát příklad s ovocným stromem, máte jeden strom, ale na jedné větvi se také objeví obrovské množství jablek najednou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený houbař Dominik Mašek a přidal fotky svých unikátních kousků. "Srostlice často vytváří hřib medotrpký či hřib přívěskatý, u hřibů hnědých a smrkových je to mnohem vzácnější," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mykoložka Tereza Tejklová.

Houby, které umí poměrně běžně vytvářet bizarní srostlice, jsou například některé druhy pečárek. U hřibovitých hub jsou podobné »anomálie« méně časté, proto vždy zaslouží pozornost. Houbaři občas narazí na srostlice hřibů, které mají třeba i deset hlaviček a váží výrazně přes jeden kilogram.

Zkušený houbař Dominik Hašek, který houby nejen sbírá, ale také fotí a snaží se mezi houbaři dělat osvětu, se pochlubil unikátními kousky, kdy našel velmi zajímavé plodnice kozáků březových nebo hřiba kováře. Fotky jeho nejzajímavějších kousků najdete ve fotogalerie nebo na jeho instagramovém profilu.

"Srostlice u hřibovitých hub nejsou úplně časté, ale tu a tam se na ně narazit dá. Stává se to tím, že vyroste více plodnic z jednoho podhoubí najednou, nahromadí se mycelia na jedno místo a při růstu pak houby srostou dohromady," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz houbař, který na hřiby a další houby chodí nejvíce do brdských lesů.

"Mohu dát příklad s ovocným stromem, máte jeden strom, ale na jedné větvi se také objeví obrovské množství jablek najednou," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Dominik Mašek s tím, že příroda je krásná v tom, že není souměrná, ale neskutečně pestrá a variabilní.

"Některé druhy k vytváření srostlic inklinují více a u jiných je to opravdu vzácné. Běžně srostlice vytváří hřib medotrpký či hřib přívěskatý, to jsou druhy, které rostou ve velkých skupinách. Méně často pak srostlice tvoří hřib hnědý a hřib smrkový. Není ale známo, proč to některé druhy dělají a jiné nedělají, ale je pravda, že prostě plodnice začnou růst z jednoho místa a srostou dohromady," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz mykoložka Tereza Tejklová.

Počasí má být velmi příznivé nejméně do začátku října, takže mnoho houbařů na svůj životní úlovek může ještě letos narazit. Podle meteorologů mají vydržet slunečné dny s teplotou nad 20 stupňů Celsia a zároveň má poměrně často pršet. Tedy počasí, které by mělo houbařům přinést úspěšnou podzimní sezónu, která se při ideálních podmínkách může protáhnout až do listopadu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.