Dětské tábory jako luxus. Raketově rostoucí inflace mění jejich ceny. Jak to bude letos, sdělil ředitel kanceláře České rady dětí a mládeže

Dětský tábor - ilustrační snímek
Dětský tábor – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 5. 2022

Stále se zvyšující inflace dělá vrásky občanům Česka na všech frontách. Aktuálně děsí také rodiče, kteří plánují své potomky poslat na letní tábory. Vypadá to totiž, že budou muset sáhnout pořádně hluboko do kapsy. "Přesná čísla zatím neznáme, ale je jasné, že rostoucí ceny potravin nebo pohonných hmot se určitě prodraží," informoval pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Šejtka, ředitel kanceláře České rady dětí a mládeže.

V Česku momentálně všechny straší stále se zvyšující inflace. Již dosáhla výše 14,2 %, což je rekord za posledních 30 let. Bohužel to nyní nevypadá, že by se tento trend měl v brzké době změnit, a tak nezbývá českým rodinám nic jiného než se uskromnit, případně si připlatit. To platí i pokud jde o letní dětské tábory, které jsou v ČR stále velmi populární.

"Tvrdá data zatím k dispozici nemáme, protože se vedoucích dětských táborů na ceny dotazujeme až poté, co všechny akce proběhnou, tedy někdy v září. Ale vzhledem k tomu, že se na tábory musí nakoupit potraviny, ty je potřeba do tábora vozit, stejně tak jako dovézt děti nebo materiál na tábořiště, je prakticky jisté, že se to do cen táborů promítne," nastínil pro ŽivotvČesku.cz současnou situaci Ondřej Šejtka s tím, že momentálně většina táborů teprve plánuje rozpočty.

Zvyšující se ceny táborů mohou pro řadu rodin představovat problém, zvláště pokud měly hluboko do kapsy již v předchozích letech, mají dětí více či je pro ně umístění dětí na tábor důležité kvůli nedostatku dovolené v zaměstnání. I přesto podle Ondřeje Šejtky existují varianty, jak získat na tábor alespoň část financí.

"Velmi často na letní tábory přispívá zaměstnavatel. Určitě tomu tak je u řady státních zaměstnanců, ale i jiní zaměstnavatelé to mají jako součást firemního benefitu. Proto je dobré se podívat, zda to rodiče nemají náhodou ve smlouvě. Stejně tak přispívají mnohé zdravotní pojišťovny, přece jen se jedná o rekreační pobyt. Pokud tedy tábor naplní určité parametry, určitě jde získat alespoň pár korun," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Zda bude na tento problém nějak reagovat například ministerstvo školství, v tuto chvíli není jasné. V loňském roce však proběhly takzvané letní kempy, které byly jakousi kombinací letního tábora a doučování zameškané školní látky z důvodu lockdownu. Účast na nich byla zcela zdarma. "Docela se to projevilo i na osazenstvu, protože se přihlásila spousta dětí, které byly na táboře poprvé v životě. Za normálních okolností vůbec nemají šanci, že by to mohli jejich rodiče zaplatit," doplnil ředitel kanceláře České rady dětí a mládeže.

Podle odborníka na dětské volnočasové aktivity také záleží na tom, o jaký tábor se přesně jedná. Komerčnější z nich pravděpodobně ceny navýší, zatímco ty nekomerční, které jsou založené z větší či menší části na dobrovolnické činnosti, budou nejspíš hledat cesty, jak udržet ceny v podobné hladině, jako tomu bylo v předchozích letech, možná se také pokusí získat nějakou dotaci, aby na inflaci nedoplácely rodiny malých táborníků, kteří již nyní za účast dítěte mnohdy platí několik tisíc korun.

Ceny za týden v roce 2019 (před covidem):

Průměrné: 4000 Kč

Mládežnické spolky a organizace: 1800 až 4000 Kč

Střediska volného času: 3000 až 5500 Kč

Komerční s příplatky: 7000 až 9000 Kč

zdroj: Česká rada dětí a mládeže

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.