Dobrá zpráva pro vaše plíce. Roman Prymula vyjmenoval, jaký dopad má na lidské orgány varianta omikron

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 1. 2022

Jeden ze scénářů dalšího vývoje pandemie covidu-19 počítá s tím, že varianta omikron vytlačí všechny ostatní varianty a z pandemie se stane »něco jako chřipka«. Důvodem, proč je omikron asi třikrát nakažlivější než dosud převládající varianta delta, je mimo jiné to, že má nakažený více viru v horních cestách dýchacích a snadněji nakazí někoho dalšího, pro ČTK to uvedl Jan Pačes (55) z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Pro ŽivotvČesku.cz pak epidemiolog Roman Prymua (57) vyjmenoval, jaký zásah má nová varianta viru na orgány. "Je tam posun, v podstatě nevidíme tak dramatické postižení plic," sdělil velmi příznivou zprávu v úvodu.

Podle dosavadních znalostí omikron nevyvolává tak těžké onemocnění jako předchozí varianty. Zároveň většina odborníků i politiků je jasného názoru, že nová varianta viru v ČR během několika následujících dnů převládne a vytlači dosavadní deltu. Mělo by se jednat o následující týden.

Pokud jde o zdravotní rizika, omikron je šetrnější k lidskému organismu než předchozí varianty. "Je tam posun, v podstatě nevidíme tak dramatické postižení plic. Tento příznak je de facto potlačen. Jsou tam klasické příznaky spojené s katarem horních cest dýchacích, to znamená zánět horních cest dýchacích s vykašláváním, teplotou, může tam být i únava. Dále pokud jde o srovnání s klasickým příznaky, které jsme viděli u předchozích variant covidu-19, tak ztráta chuti či čichu je možná, ale s menší pravděpodobností než u původní varianty," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Vědci už podle zmíněného molekulárního genetika Jana Pačese zřejmě vědí, proč se omikron rychleji šíří, ale nevyvolává tak závažný průběh nemoci. Souvisí to s tím, jak vstupuje do buněk, a také s tím, že nakažení mají více viru v nose či nosohltanu, ale méně v plicích, kde by právě způsobil závažný průběh. To může mít podle vědce také vliv na přesnost některých testů. Používané PCR i antigenní testy podle něj fungují pořád stejně, ale pokud se vzorek odebere z místa, kde je viru méně, může to ovlivnit přesnost výsledku.

Pačes se neobává vlivu další varianty označované B.1.640, kterou nedávno popsali ve Francii a jako první v ČR už ji zachytila Fakultní nemocnice Hradec Králové. Podle českého vědce se objevila dříve než omikron a dosud se moc nerozšířila. Její dopad na celkovou pandemii tak podle něj nebude velký.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.