Drahota v ČR pokračuje: Ekonom odhadl meziroční růst inflace za listopad a prosinec. Vliv na data bude mít jednání Babišovy vlády, uvedl

Zdražování, inflace - Ilustrační snímek
Zdražování, inflace – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 11. 2022

Podle posledních dat Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 1,4 procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zejména promítnutím Úsporného tarifu a odpuštěním poplatku za podporované zdroje energie pro ceny elektřiny a na druhé straně vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 15,1 procenta, což bylo o 2,9 procentního bodu méně než v září. Ekonom Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz odhadl, jak to ohledně inflace bude v měsících listopad a prosinec.

"Celková inflace o něco zrychlí. Budeme ji totiž meziročně srovnávat s loňským listopadem, a ta byla tehdy uměle snížena zásahem Babišovy vlády, kdy vlastně srazila elektřinu a plyn u DPH na nulu, což snížilo inflaci. Pokud ji budeme porovnávat, kdy oproti říjnu bude o něco vyšší - celková hodnota se tak zvedne. Určitě ne přes 20 procent, ale počítejme 16 až 17 procent v listopadu, obdobně to bude v prosinci," odhadl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Pokud jde o data za říjen, zpomalení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle bydlení, kde ceny elektřiny klesly o 38,2 procenta. Naopak v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje meziroční růst cen opět zrychlil.

Například ceny pekárenských výrobků a obilovin byly vyšší o 29,1 procenta (v září o 25,6 procenta), vajec o 52,8 procenta (v září o 23,3 procenta), cukru dokonce o 105,4 procenta (v září o 33,8 procenta).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.