Důchody se zvýší, ale budoucnost zůstává nejistá. Nedůstojné stáří o chlebu a vodě, varuje ekonom

Důchody - Ilustrační snímek
Důchody – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 10. 2021

Situace v Česku není ideální ani pro mladé, kterým se zdražují například hypotéky, ale ani pro seniory. Těm se sice průměrný důchod zvýší o 805 korun, ale budoucnost zůstává v mnoha ohledech stále nejistá. Ekonom Lukáš Kovanda (40) se obává, že pokud nedojde k důchodové reformě, staří lidé mohou pocítit existenční starosti. "Opravdu je možné, že pokud nenastane důchodová reforma, tak dnešní čtyřicátníci nebo třeba padesátníci prožijí velmi nedůstojné stáří o vodě a suchém chlebu," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V lednu 2019 vznikla Komise pro spravedlivé důchody, kterou založila současná ministryně práce a sociálních věcí a zároveň místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová (40). Dva roky nato byla na Legislativní radu Vlády ČR předložena důchodová reforma. Průměrná výše starobního důchodu se v loňském roce držela u mužů na částce 15 898 korun, u žen to pak činilo o něco méně – konkrétně 13 221 korun, jak uvádí data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

ČSSD chce v rámci svého programu prosadit zvýšení důchodu na 25 tisíc korun, a to už za čtyři roky. Jana Maláčová v rozhovoru pro server Novinky.cz uvedla konkrétní body, které mají pomoci s realizací poměrně ambiciózního plánu.

"Jednak s jeho výší pohne výchovné, které jsme prosadili. To je příspěvek 500 korun k důchodu za každé vychované dítě. Při průměrném počtu vychovaných dětí by se tak ženám starobní důchod měl zvýšit v průměru o 1000 až 1200 korun. A pokud navíc budeme pokračovat ve zvyšování důchodů nad rámec zákonné valorizace, tak udržíme současné tempo růstu a dosáhneme toho," vyjádřila se k tomu, jak hodlá realizovat další zvýšení v oblasti důchodů.

Ekonom Lukáš Kovanda však popsal, v čem tkví hlavní problém související s výší důchodů. "Otázkou zůstává, jak vysoké budou. Je možné, že pokud nenastane důchodová reforma, tak dnešní čtyřicátníci nebo padesátníci prožijí velmi nedůstojné stáří o vodě a suchém chlebu – pokud si tedy nebudou sami spořit. Lidé by měli být rozhodně obezřetní a počítat s tím, že by si měli vytvářet své vlastní finanční rezervy. I proto řada z nich investuje do nemovitostí, protože v nich spatřuje jakési zajištění na stáří. Není to špatný nápad, ale nutno říct, že pro řadu lidí je to v současné době už nedostupné," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Důchodová reforma podle jeho slov znamená, že politici budou nuceni lidem jasně říci, že nebude na jejich důchody a tudíž si musí spořit sami. Druhým úkolem pro ně bude občany nějakým způsobem dotlačit k tomu, aby si šetřili peníze.

"Ale lidé si nechtějí šetřit peníze sami, třeba třicátníci nebo čtyřicátníci. Mívají pocit, že nemají z čeho, což ale často není pravda. Lidé stále utrácí, chtějí cestovat po světě nebo si kupovat oblečení či auta – proč by měli spořit. Někdo je k tomu musí navést a politikům je jasné, že budou vytvářet tlak na něco, co občané nechtějí. Ztratí tím politické body a potenciálně přijdou o své voliče. Za toto všechno nic nezískají, protože pokud provedou důchodovou reformu, nikdo jim nepoděkuje," dodal renomovaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.