Ekonom Lukáš Kovanda a sociolog Petr Hampl: Nejchudší už nemají na čem šetřit. Je před námi masivní nárůst bezdomovectví

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Alžběta Bublanová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 3. 2022

Energetická krize, příliv uprchlíků před válkou, inflace a další vlivy jsou tím, co čím dál více posílá ceny různých komodit směrem nahoru. Nemluvě o válce. Řada lidí dopady zmíněného začíná silně pociťovat. Podle ekonoma Lukáše Kovandy (41) to nejvíce odnesou lidé, kteří už teď jedou lidově řečeno »nadoraz«. Podle sociologa Petra Hampla se z řady lidí stanou bezdomovci, oba to uvedli pro ŽivotvČesku.cz ohledně toho, jaký rok čeká Čechy v rámci životní úrovně.

"Dotkne se to i těch, které zasáhla pandemie, například podnikatelé v gastronomii," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda s tím, že letos se pandemická inflace potká s válečnou a hrozí pokles reálných mezd o 8 procent. Jde podle něj o nejvyšší inflaci od roku 1993 a nejohroženější skupinu tvoří senioři, matky samoživitelky, lidé dlouhodobě nezaměstnaní a nemocní. Další skupinou, která zdražování pocítí, jsou lidé s podprůměrnými mzdami. Ti podle Kovandy nemají už na čem šetřit.

"Středně až vysoko příjmové skupiny mohou ušetřit například na lepším tarifu za telefon, internet, udělat si zkrátka pořádnou inventuru, sledovat výhodnější nabídky na trhu. Dále nepřetápět, jeden stupně dolů vám ušetří tisíce za rok," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz ekonom s tím, že nejchudší skupiny své příjmy utrácejí zejména za jídlo a bydlení, na víc jim nezbyde.

Podle redakcí osloveného sociologa Petra Hampla téměř pro milion lidí v České republice aktuální události budou mít zničující dopady. "V každém případě je před námi masivní nárůst bezdomovectví, i proto, že některé ubytovny už začaly vyhazovat klienty, aby uvolnily místo pro uprchlíky. Lidé, kteří rychle upadnou do bídy, budou dále bombardováni reklamami a na každém kroku uslyší, co si ještě mají koupit a co si mají pořídit. Budou vnímat, že pokud si ty věci nemůžou dovolit, jsou méněcenní. Manželky budou naštvané na své muže, že nedokážou přinést víc peněz a děti budou častěji pohrdat svými rodiči, že jsou chudí," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Petr Hampl dopady současné krize.

Podobně vidí situaci i ekonom Dominik Stroukal, který je přesvědčen, že na inflaci vydělávají bohatí lidé, protože jim nafukuje hodnotu investic, a na vyšší ceny jsou tak připraveni.

"A aby to nebylo málo, existuje ještě problém tzv. vnímané inflace, když bohatší domácnosti často ani neví, kolik co stojí, zatímco ty chudší musí otáčet každou položku a zdražování je bolí, protože ho musí vnímat. Říkat bez znalosti konkrétní situace, ať lidi méně topí nebo nekouří, mi přijde povýšené. Nejchudší domácnosti často nemají kde šetřit," dodal ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.