Ekonom Petr Studnička: Aby hypotéky byly dostupné širší veřejnosti, na to si počkáme ještě tak 5 let

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 3. 2023

Češi do 30 let využívají spíš bankovní půjčky než úvěry u nebankovních institucí. Jsou také schopni si platit vlastní bydlení ve formě hypoték i nájmů. Zároveň ale mají relativně časté výdaje na sázky a hazardní hry. Vyplývá to z analýzy společnosti Patron GO na základě útrat uživatelů její finanční aplikace v minulém roce. Redace ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Petra Studničku zejména ohledně hypoték, a to s dotazem, jak vnímá jejich další vývoj. Z jeho slov vyplynulo, že s nadsázkou řečeno »jízdní řád hypotečních úverů« není z krátkodobého pohledu ideální.

Za splátky bankovních půjček dávali lidé ve věku mezi 18 a 30 lety průměrně 4132 korun za měsíc, za půjčky u nebankovních institucí 3214 korun měsíčně. "Od bank si mladí Češi sice půjčují víc peněz než od nebankovních společností, nicméně ten poměr by mohl být výrazně nižší. Na nebankovních půjčkách totiž výrazně více přeplatí na úrocích a můžou je dostat do problémů," uvedl ředitel Patron GO Lukáš Vršecký.

Průměrné měsíční výdaje na hypotéky byly 10.743 korun, za nájmy 8022 korun. "Mladá generace za hypotéku utratí víc peněz než za nájmy, to je dobrá zpráva. Dokazuje to, že velká část mladých má na to, aby splácela vlastní bydlení," uvedl Vršecký.

Ohledně dalšího vývoje hytočních sazeb je ekonom Petr Studnička skeptický. "Myslím, že ČNB bude držet úrokovou sazbu vyšší než v předchozích letech podstatně déle. To znamená, že dostat se na úroky hypoték, na které jsme byli zvyklí, tedy někdy před dvěma lety, bude trvat do roku 2025. Aby hypotéky byly dostupné širší veřejnosti, tak to bude trvat delší období, odhadem tak ještě pět let. Jak vidíme, hypotéční pokles je až 80 procent, to znamená, že v současnosti a další měsíce bude růst spíše zájem o nájemní bydlení," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom.

Analýza ukázala, že většina mladých Čechů má založené penzijní i životní pojištění. Zároveň si ale lidé do 30 let loni průměrně v 85 případech za rok vsadili a v 58 případech zaplatili za hazardní hry. Průměrná měsíční útrata u sázek byla 2443 korun, u hazardních her 1243 korun.

"Klienty upozorňujeme na fakt, že některé banky lidem, kteří pravidelně sázejí nebo platí za hazardní hry, mohou zamítnout hypotéku. Proto by si měli hlídat, jak často a jak vysoké částky prosázejí, případně si předem zjistit, jestli to pro jejich banku neznamená problém," uvedl zakladatel Patron GO Jiří Paták.

Analýza vychází z dat 3000 uživatelů aplikace Patron GO ve věku 18 až 30 let. Aplikace funguje na principu pasivního náhledu na bankovní účet a pomáhá uživatelům šetřit za běžné výdaje. Využívá ji zhruba 140.000 lidí, dostupná je v Česko a na Slovensku. V letošním roce plánuje vstup na polský trh.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.