Epidemiolog Roman Prymula: Kdo se naočkuje, bude moct volně cestovat a být bez roušky

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 11. 2020

Současný plán Evropské unie mluví jasně o tom, že lidé, kteří se nechají očkovat proti koronaviru způsobující onemocnění covid-19, bude mít posléze příjemnější život. Podle epidemiologa Romana Prymuly, který pro ŽivotvČesku.cz nastínil závěry EU, bude mít takový jedinec výhody pokud půjde o cestovaní či nošení ochrany úst a nosu.

Evropská unie chce urychlit vznik vakcinačního průkazu, na kterém se pracuje přibližně dva roky. Zatím by se týkal pouze covidu-19.

"Vysoká účinnost vakcíny umožní podstatně nižší proočkovanost proto, aby se cirkulace viru zastavila. Snaha EU je pozitivně motivovat očkované obyvatelstvo tak, že mu umožní volné cestování, nebudou muset být testováni ani nosit roušky. To může zájem výrazně zvýšit," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník Roman Prymula záměry, který by mohly být tím, co donutí lidi k očkování a zastavení epidemie.

Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví je to v tuto chvíli tak, že mnoho lidé očkování podle průzkumu odmítá.

"Stávající průzkumy ukazují, že velká část populace, někdy i více než 50 procent, se očkovat proti COVID nechce," dodal pro ŽivotvČesku.cz Prymula.

Zatím není zcela jasné, kdy se vakcíny dostanou na trh. Mluví se o tom, že první zásilky by mohly být do konce roku, případně v úvodu nadcházejícího.

Senioři patřící do rizikové skupiny a lidé s vážnými chorobami jako je chronická obstrukční plicní nemoc, silně zvýšený krevní tlak, závažná onemocnění ledvin a jater, těžká cukrovka či výrazná nadváha by měli v rámci očkování proti koronaviru přijít první na řadu. Následně by vakcínu měli dostat zdravotníci bojující v první linii.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.