Epidemiolog vysvětlil vysoký nárůst nakažených. Není to vina viru, ale přístupu Čechů

Roman Prymula – vládní zmocněnec pro vědu a výzkum
Roman Prymula – vládní zmocněnec pro vědu a výzkum
Foto: Profimedia.cz

V posledních dne se Česko potýká s rekordními nárůsty počtu nakažených. Kvůli tomu ministerstvo zdravotnictví uvedlo v platnost některá opatření jako třeba povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách. Epidemiolog Roman Prymula upřesnil, co stojí za nekontrolovatelným nárůstem nemocných.

Aktuálně je Česká republika na hranici exponenciálního nárůstu. To má za důsledky, že je u několika zemí zařazena do oblastí, které jsou rizikové. V tuto chvíli jde zejména o Prahu, kterou Německo zařadilo na seznam rizikových částí. Lidé tak budou muset mít negativní test na COVID-19.

Epidemiolog Roman Prymula vysvětlil, kde se stala chyba, že Česko, které na jaře dokázalo úspěšně bojovat s šířením viru, aktuálně sportovní terminologií prohrává.

"Jde o kombinaci dvou faktorů. Tedy o masivní rozvolnění opatření, která tady byla na jaře a přístupu lidí. Češi v tuto chvíli přestali dodržovat jakákoliv elementární opatření a plošná opatření se mohla rozvolnit pouze za předpokladu, že budeme dodržovat elementární zásady. To se ale nestalo a výsledkem je stav, který tady máme. Domnívám se, že to není vina vlastností toho viru, ale je to spíše o tom, jak k němu v tuto chvíli přistupujeme," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Na konci minulého týdne se zpěvačka Lucie Bílá (54) na sociálních sítích svěřila všem svým...

Kde aktuálně platí povinnost nosit roušku?
- ve vnitřních prostorách budov
- v prostředcích veřejné dopravy, včetně zájezdové dopravy a taxislužby
na akcích ve vnitřních prostorách s více než 100 účastníky, například v kinech, divadlech, koncertních síních či kostelech na úřadech (v místech pro setkávání s veřejností) a soudech (s výjimkou přímých účastníků soudního jednání)
- ve zdravotnických zařízeních, včetně lékáren
- v zařízeních sociálních služeb
- ve společných prostorách škol mimo třídy
- ve volebních místnostech