Europoslanec Marcel Kolaja a hackeři pod lupou: Nejedná se o žádné kluky v kapuci, kteří si něco doma ťukají na klávesnici do počítače

Marcel Kolaja
Marcel Kolaja
Foto: Se svolením Marcela Kolaji
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 6. 2022

Česká republika je jednou ze zemí EU, která se poměrně často setkává s kybernetickými útoky organizovaných skupin. Nejvíce hackerských DDoS útoků na české firmy a instituce pocházelo v dubnu z Ruska, a to z téměř 6000 míst. Největší intenzitu pak měly útoky z thajských IP adres. Celkový objem DDoS útoků, při nichž jsou napadeny servery provozující služby či internetové stránky, ale oproti rekordnímu březnu poklesl. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil europoslanec Marcel Kolaja (41), který je nejen ve vedení Evropského parlamentu a jeho bývalý místopředseda, ale také softwarový inženýr.

DDoS útoky v dubnu směřovaly mimo jiné na mediální skupinu Vltava Labe Media, České dráhy, některá letiště nebo portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. Kybernetickému útoku čelil také web zpravodajského kanálu České televize ČT24. V květnu zasáhl rozsáhlý útok Ředitelství silnic a dálnic.

"V Evropě v loňském roce i nadále rostl nejen počet kybernetických útoků, ale zároveň se také zvýšil rozsah dopadů a úroveň škody, kterou útoky mohou napáchat. Nejedná se totiž o žádné kluky v kapuci, kteří si něco ťukají doma do počítače. Z kyberútoků se stal opravdový byznys, jedná se o organizovanou činnost," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz europoslanec, že dnes stojí za kybernetickými útoky zejména byznys organizovaných skupin.

Na cíle v Česku mířily v dubnu útoky ze 176 zemí. Nejčastější byly útoky z Evropy, odkud pocházelo téměř 15.000 zdrojových IP adres, následovala Asie s 10.000 adresami, která ale kralovala žebříčku intenzity útoků. 

"Pro příklady kyberútoků nemusíme chodit daleko. Během pandemie zde bylo několik útoků na české nemocnice a minulý týden jsme byli svědky kyberútoku na ředitelství silnic a dálnic, ze kterého se instituce bude vzpamatovávat několik dalších měsíců. Takové útoky mají za cíl především vyvolat strach, narušit integritu dat a rovněž důvěru zaměstnanců i veřejnosti v napadený subjekt," dodal pro ŽivotvČesku.cz Marcel Kolaja s tím, že běžný uživatel se nejlépe ochrání kvalitním placeným antivirem a zároveň je potřeba do budoucna počítat, že útoky se budou stupňovat a budou čím dál více sofistikovanější.

V dubnu byly rozsáhlejší útoky častější než v předchozím měsíci. Oproti březnu ale poklesl celkový objem odfiltrovaného škodlivého provozu, i když zůstal v porovnání s předchozími měsíci stále několikanásobný.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.