Europoslanec Marcel Kolaja: Názorový rozdíl na tvrdost sankcí proti Rusku jako časovaná bomba. K posunu došlo v noci na neděli

Marcel Kolaja
Marcel Kolaja
Foto: Se svolením Marcela Kolaji
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 2. 2022

Zcela jasnou a výraznou reakcí světového společenství na ruskou invazi na Ukrajinu se staly sankce. Mají mít značný dopad na ekonomiku Ruska. Především pak ale na jeho schopnost pokračovat v agresi. I když EU kroky režimu Vladimira Putina (69) odsoudila a postupuje jednotně, ohledně tvrdosti sankcí podle europoslance Marcela Kolaji (41) panují v Bruselu rozlišné názory, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz. Právě to ale může pravděpodobně do budoucna představovat problém, pokud nedojde i v tomto ke shodě. Po vyjádření europoslance došlo v noci na neděli k posunu ohledně návrhu na vyloučení Ruska ze SWIFT.

Lídři států EU se v noci ze čtvrtka na pátek shodli na zavedení dalších sankcí proti Rusku za jeho vpád na Ukrajinu. Postihy mají omezit ruský přístup ke kapitálu, míří na energetiku, dopravu či obchod. Zasáhnou také 70 procent ruského bankovního trhu, řekla po skončení více než šestihodinové schůzky předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Na vyřazení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT, které navrhovala řada zemí v čele s pobaltskými státy, se lídři EU během summitu plně neshodli. V noci na neděli ale došlo k významnému posunu ohledně zásadní sankce. Před skončením jednání pro ŽivotvČesku.cz promluvil europoslanec Marcel Kolaja.

"Ukrajina se stala obětí agrese ruského režimu v podobě útoku na její územní celistvost a suverenitu. Ukrajina v tuto chvíli skutečně potřebuje naši maximální podporu. Jsem proto rád, že všechny členské země, potažmo celý Západ, tento barbarský útok rychle a jednotně odsoudil a začal koordinovaně podnikat kroky k tomu, abychom společně ruský režim izolovali. Přijaté sankce jsou tvrdé a ruský režim budou bolet. Nadto očekávám, že dojde ještě k dalšímu zpřísnění," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz přijetí sankcí europoslanec Marcel Kolaja, který ale zároveň poukázal na jeden problém. Stalo se tak ještě před vyjádřením šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové.

"Upřímně jsem byl mile překvapen bezprecedentní jednotou členských zemí Evropské unie a celého demokratického světa. Nesmíme zapomínat na to, že tato jednota představuje vedle sankcí jednu z hlavních sil, kterou proti Putinovu režimu máme. Ovšem názory na tvrdost sankcí se do jisté míry liší a tyto rozdíly budou s postupem času představovat čím dál tím větší problém," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Marcel Kolaja, kde musí rovněž dojít ke shodě, i když pro některé státy to může být méně výhodné. V opačném případě jde o časovanou bombu, která nakonec může bez jednotného postupu nadělat škody jinde, než je cílem.

Problém se zejména točil okolo rozhodnutí vyloučit Rusko z platebního systému SWIFT, které v Evropské unii nepadalo na zcela úrodnou půdu. Německo bylo poslední zemí EU, která se nevyslovila pro odstřižení Ruska ze SWIFT. Dříve měli výhrady i političtí zástupci Maďarska a Itálie. Po sobotních vyjádřeních maďarského premiéra Viktora Orbána na ukrajinsko-maďarské hranici a italského premiéra Maria Draghiho v telefonátu s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenskym (44) zůstalo ve váhání Německo osamoceno.

Německo, které má ze zemí EU největší obchodní transakce s Ruskem, uvedlo, že je otevřeno zákazu členství Ruska ve SWIFT. Ústy svého ministra financí Christiana Lindnera si však vzalo čas na rozmyšlenou, aby si mohlo propočítat důsledky pro svou ekonomiku. Nakonec se věc posunula směrem vpřed.

"V otázkách zahraniční politiky se totiž musí Rada Evropské unie rozhodnout jednomyslně. Tedy všechny členské země musí souhlasit. Nyní se ukazuje, že je to pro Evropu brzda a pro Česko velmi nevýhodné. Jednomyslné hlasování dlouhodobě kritizuji a doporučuji v tomto ohledu změnu systému na hlasování kvalifikovanou většinou. Za to jsem často kritizován různými pseudovlastenci včetně bývalého premiéra Andreje Babiše. Je škoda, že systém Evropa nezměnila v době klidu a míru. Doufám, že to bude jedna z hlavních lekcí, kterou si ze stávajícího konfliktu odneseme," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz europoslanec s tím, že ale co rozhodně musí ocenit, je obrovská solidarita, kterou lidé po celém světě Ukrajině vyjadřují.

Pirátský europoslanec pro ŽivotvČesku.cz dodal, že je nesmírně důležité, brát jako agresora ruský režim, nikoli ruské obyvatelstvo. "Mnoho ruských občanů v Rusku i mimo něj touží po svobodě a demokracii stejně tak, jako jsme po ní ještě před 33 lety toužili i my tady."

Krátce před půlnocí na neděli došlo k posunu, kdy Evropská komise navrhne lídrům členských zemí Evropské unie vyřadit určitý počet ruských bank z globálního systému SWIFT. Uvedla to šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, která v projevu označila postup ruské armády na Ukrajině za barbarský čin. EU postupuje v koordinaci se Spojenými státy, Kanadou a Británií.

"Chceme zajistit, aby určité množství ruských bank bylo odstraněno ze SWIFT, zarazíme Putinovi užití aktiv Centrální banky Ruské federace a zarazíme ruským oligarchům využívání prostředků na mezinárodních trzích," představila šéfka komise návrhy sankcí. Na neděli bylo svoláno další setkání unijních ministrů zahraničí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.