Europoslanec Marcel Kolaja v boji s dezinfomacemi: Na internetu musí být stejná právní odpovědnost jako v reálném životě

Marcel Kolaja
Marcel Kolaja
Foto: Se svolením Marcela Kolaji
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 11. 2022

V poslední době se do popředí dostalo slovíčko »dezinformace«. Hojně užívat se začalo zejména po únorové invazi ruských ozbrojených sil na Ukrajinu. Tehdy došlo i na blokování osmi dezinformačních internetových stránek, ke kterému v Česku s koncem února po výzvě vlády přistoupilo doménové sdružení CZ.NIC. Podle europoslance Marcela Kolaji (42), který je specialistou na témata spojená s fungováním společnosti v digitálním věku, se problém dezinformací nedá vyřešit tím, že se »něco odstraní«, ale tím, že se převede odpovědnost z reálného - tedy »offline« světa - do internetového - tedy »on-line« světa, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Dezinformace jsou v současnosti komplexním problémem, který se nedaří jasně, konkrétně a efektivně řešit. Současnou agresi Ruska vůči sousední Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň. Šíří se přes internetová média, která využívají českou národní doménu. Jde dominantně o informace, které cíleně nejsou pravdivé a prokazatelně podněcují k šíření nepravd, ovlivňují úsudek a vytváří nestabilitu ve společnosti.

Podle redakcí ŽivotvČesku.cz osloveného europoslance Marcela Kolaji je ale věc řešitelná. "Zásadní problém je, že orgány činné v trestním řízení dlouhodobě podceňují trestněprávní aspekt toho, kam dezinformace vedou. V žádném případě nechceme ministerstvo pravdy, které bude stanovovat normy, co pravda je a není, podle toho pak bude trestat lidi. Ale co se týká dezinformací, které jsou spojeny s ruskou agresí na Ukrajině, tak mnoho dezinformačních činů jsou činy jako podněcování nenávisti, schvalování genocidy a podobně. Válka na Ukrajině to vygradovala, ale v obecné rovině jde o aspekt, který je dlouhodobě podceňovaný. Problém se totiž nedá vyřešit tím, že se nějaký obsah odstraní na internetu, ale řešit se dá tím, že viníci budou potrestáni, a to podle práva, které je platné v »offline světě« a mělo by se vynucovat ve světě »on-line«," uvedl zkušený politik zastupující zájmy České republiky v Bruselu.

Zablokování »osmičky« dezinformačních webů sice utlumilo tehdy šíření rizikových informací, které negativně mohly ovlivnit úsudek konzumenta internetového obsahu, ale i tak jejich tvůrci stále měli řadu variant, jak dále ve svém na společnost negativním jednání pokračovat. Europoslanec poukázal na to, že dokud člověk za klávesnicí nebude podléhat stejné právní odpovědnosti »na síti« jako v realitě, nic se výrazně nezmění.

"Co v současnosti vnímám jako zásadní průlom, že na konci října kladenský soud Patrika Tušla, kterého média opakovaně označila za postavu tuzemské dezinformační scény, spolu s dalším obžalovaným Tomášem Čermákem nepravomocně poslal za nenávistné výroky o Ukrajincích v nahrávce na sociálních sítích na deset a šest měsíců do vězení. Podle soudu se dopustili hanobení národa i podněcování k nenávisti. To znamená, že lidé za trestné činy, které spáchají na internetu, mají být souzení stejně, jako by se to dělo mimo internetové prostředí - že tedy člověk musí přijmout odpovědnost za své jednání ve svém životě, ale i životě v prostoru internetu," dodal pro ŽivotvČesku.cz Marcel Kolaja s tím, že řada věcí v takovém případě musí dostat konkrétní podobu, aby v takovém případě nebyl trestán člověk, který se ničeho nedopustil, ale někdo se příkladem za něj vydával.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.