Europoslankyně Markéta Gregorová vysvětlila, proč Piráti navrhují Nobelovu cenu míru pro zakladatele WikiLeaks

Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa
Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa
Foto: Se svolením Markéty Gregorové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 1. 2022

Dnes je poslední den, do kdy mohou vybrané osoby či organizace předkládat návrhy na udělení Nobelovy ceny míru. Jedním z nominovaných je i zakladatel WikiLeaks Julian Assange (50), který je momentálně držen v britské věznici. Navrhli ho pirátští europoslanci. Ti ho považují za symbol útisku svobody slova a práva veřejnosti na informace. Podrobnosti exkluzivně pro ŽivotvČesku.cz prozradila v rozhovoru pirátská europoslankyně Markéta Gregorová (29).

Julian Assange je australský novinář, aktivista, whistleblower a zakladatel serveru WikiLeaks. Tento server za posledních několik let zveřejnil různé tajné dokumenty. Týkaly se například zapojení USA do války v Afghánistánu, v Iráku a Jemenu nebo práce tajných služeb. WikiLeaks odhalil i informace o jiných zemích, např. Turecku, Rusku, Číně nebo Peru.

Paní europoslankyně, proč si podle vás právě Julian Assange zaslouží Nobelovu cenu za mír?

Víte, jak jsem popsala v nominační řeči, Julian Assange je symbolem boje za svobodu slova, svobodu tisku a práva na veřejnou kontrolu mocných. Bez těchto principů nefunguje demokracie a jak víme, demokracie pomáhá udržovat mír. Assange odhalil a zveřejnil informace o závažných trestných činech, včetně válečných zločinů, a ačkoli ho nepovažujeme za člověka, řekněme bez chyby, a vím, že je kontroverzní - tento symbol z něj udělali ti, kteří chtěli svobodu tisku potlačit, a proto je nutné jej, i takto symbolicky, bránit.

Dobře, ale Assange je v současnosti zadržován v britském vězení, o jeho vydání do Spojených států se rozhoduje. Co mu v USA vůbec hrozí?

Assangovi kvůli odhalení řady závažných praktik, kterých se dopouštěly mj. americké tajné služby a armáda, hrozí ve Spojených státech těžko uvěřitelných 175 let odnětí svobody. USA ho obvinily ze špionáže na základě zákona z roku 1917, což považuji za absolutně neakceptovatelné. Trestat někoho za zveřejnění informací ve veřejném zájmu jednoznačně vytváří nebezpečný precedent. Vydání Assange by znamenalo jeho poslání prakticky na smrt. V americkém vězení si i podle lékařských posudků může sáhnout na život.

Zní to děsivě. Aktivista zpřístupnil veřejnosti řadu velmi citlivých dokumentů, které se týkaly například práce tajných služeb či amerického zapojení do války v Afghánistánu. Nebojíte se, že vzbudí nominace kontroverze?

Assange není člověkem bez chyb a jak uvádím v nominační řeči a cituji tím jiné novináře, není hrdinou za svobodu slova, kterého bychom si vybrali. Ale ti, kteří se bojí svobody slova, výběr učinili za nás. Pokud vzbudí nominace kontroverze, nevadí mi to, naopak.

Jak to mám chápat?

No, jenom tak upozorníme na ohrožení, kterému novináři a whistlebloweři neustále čelí ze strany mocných.

Zajímá mě, vy osobně jste se zúčastnila jednoho z jeho soudních slyšení. Loni jste také zorganizovala demonstraci v Praze, za jeho propuštění. Proč je pro vás případ tak důležitý?

Případ Juliana Assange je pro mě důležitý z hlediska principu. Jsem přesvědčená o tom, že veřejnost má právo znát zásadní informace o politických rozhodnutích a konáních svých politiků a vlád. Assange vytvořil platformu, kde dal hlas lidem, kteří se do té doby báli promluvit. Skutečnost, že už je několik let vězněn a neví, co s ním bude, vnímám jako velkou nespravedlnost. A chci mu i prostřednictvím této nominace dát najevo podporu.


Spojené státy Assange označily za špiona a v případě soudu na jejich území mu hrozí až 175 let vězení. V roce 2019 USA požádaly Velkou Británii o jeho vydání, od té doby je v britské věznici Belmarsh. V prosinci 2021 britský Nejvyšší soud souhlasil s jeho vydáním do USA pod podmínkou, že nebude umístěn do věznice s nejvyšší ostrahou. Z expertních posudků totiž vyplývá, že jeho duševní zdraví je oslabeno a mohl by se pokusit o sebevraždu. Assange rozhodnutí o vydání napadl a Nejvyšší soud tak bude rozhodovat znovu.

Kdo je Markéta Gregorová:

Politička, od roku 2019 poslankyně Evropského parlamentu, v letech 2018 až 2019 zastupitelka města Brno, od roku 2012 členka Pirátů a mezi lety 2018 a 2019 předsedkyně Evropské pirátské strany. V Evropském parlamentu je členkou Výboru pro mezinárodní obchod a také Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací a místopředsedkyní Delegace v Parlamentním shromáždění Euronest.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.