Evropská unie netlačí na řešení migrační krize. Nemáme schopnost bránit hranice armádou ČR, říká bezpečnostní expert

Migrace - Ilustrační snímek
Migrace – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 10. 2021

Migrace a s ní související krize zůstává otevřeným tématem, které vzbuzuje rozporuplné diskuze. Česká politická scéna se názorově rozděluje, ale obavy z neřízeného přívalu migrantů a ztráty kontroly nad vlastními hranicemi rozhodně patří k těm, které vyžadují včasné řešení především ze strany Evropské unie (EU). Bezpečnostní expert Andor Šándor (64) vnímá právě její iniciativu jako zásadní. "Je naším výsostním právem si k nám vzít toho, koho u nás chceme mít. Nikoli někoho, kdo by nás jakkoli ohrožoval nebo nebyl integrovatelný. Nelze to však řešit pouze na úrovni České republiky, nemáme schopnost bránit naše hranice armádou ČR," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Nejen v rámci předvolebních debat se mluvilo o migrační krizi, která se začíná stávat stále větší hrozbou. Především kvůli ztrátě kontroly nad tím, z jakých zemí se lidé dostávají do Evropy a posléze například do Česka, někdy navíc nelegálním způsobem.

"Chodí k nám lidé, jejichž bezpečnost, legitimitu a oprávněnost garantují země, které jsou na hranicích Schengenského prostoru. Pokud se Evropská unie skutečně nebude schopna shodnout, jak dále s migrací na úrovni celé EU, tak budeme mít problém. Stavby plotů, dnes litevského nebo lotyšskéh,o už tolik nevadí, což je pozitivní vidět. Přesto se nedá říct, že bychom byli svědky nějakého zásadního řešení, jak si poradit s migrační krizí. Je to dáno faktem, že některé země si mohou léčit svá postkoloniální traumata a my nemáme žádný důvod jim v tom pomáhat. Máme zastávat politiku, že je naším výsostním právem si k nám vzít toho, koho u nás chceme mít. Nikoli někoho, kdo by nás jakkoli ohrožoval nebo nebyl integrovatelný. Nelze to však řešit pouze na úrovni České republiky, nemáme schopnost bránit naše hranice armádou ČR, už vůbec ne po celém území," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je nutná spolupráce s ostatními zeměmi a jejich orgány.

"Nedělejme si představu, že tajné služby západních zemí mají informace o každém migrantovi, kteří k nám míří. Potřebujeme spolupráci s Libyí, Afghánistánem, Irákem, Sýrií, Jemenem a dalšími státy. Tam jsou většinou vlády, které to příliš nekontrolují a bohužel tu máme fenomén, kdy země, z nichž k nám přijdou běženci, odmítnou přijmout své lidi zpátky. Migrace a její řešení má ještě druhu stránku, my nejsme schopni vracet migranty zpět a nemáme na to dostatek nástrojů. Je tedy rozhodnuto, že budou vráceni do země, odkud odchází, ale oni to stejně neudělají," vyjádřil se bezpečnostní poradce a generál v záloze pro ŽivotvČesku.cz.


Sám je názoru, že vše začalo rokem 2015, ale ránu tomu podle jeho slov dala multikulturní bývalá německá kancléřka Angela Merkelová (67), která tvrdila, že se celá situace zvládne. "Poté začal velký problém. Nejde o žádnou solidaritu s Itálií, Španělskem a podobně. Například Rakušané posílali tajně Němcům migranty, tady zkrátka společná politika nefunguje. To se nesmíme nechat mást nějakými vzletnými prohlášeními na těch jejich summitech, důležitá je praxe, která je bohužel na hony vzdálená tomu, co bychom potřebovali. Zatím jsme tranzitní zemí, což je pro nás dobře. Ale podstatné je to, že nemáme kontrolu nad vlastní hranicí, protože nejsme zemí Schengenu a spoléháme například na to, že Slovensko sem nikoho nepustí," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.