Expert odmítl nasazení čečenských úderných jednotek Kadyrova na Ukrajině kvůli šíření islámu do Evropy. Chystají smrt Volodymyra Zelenského

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 3. 2022

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov (45) patří mezi nejbližší spojence ruského prezident Vladmira Putina (69). Speciální komanda Čečenců nechal Putin nasadit již v roce 2017 v Sýrii. Na ukrajinské půdě postup zopakoval. Objevily se úvahy, že muslimští bojovníci jsou na Ukrajině nasazeni kvůli tomu, že nebudou mít slitování s křesťany. "Náboženský aspekt v tom podle mě roli nehraje," řekl pro ŽivotvČesku.cz arabista a islamolog Petr Pelikán (58).

O speciálních čečenských a ingušských jednotkách se říkalo, že je Vladmir Putin využíván na špinavou práci při při vojenských operacích, do kterých se etnickým Rusům moc nechce. Elitní čečenská komanda se podle pozorovatelů zapojila do války v Gruzii v roce 2008, již dříve vojáci prezidenta Kadyrova operovali na Donbase.

Podle znalce islámu Petra Pelikána nemá smysl přeceňovat to, že jde o muslimy. Náboženský aspekt podle něj nehraje roli, na Ukrajině nejsou kvůli tomu, aby formou džihádu šířili islám, ale aby prokázali loajalitu Putinovi.

"Myslím si, že náboženství v jejich nasazení nehraje roli. Podle mě to funguje jinak, jde hlavně o to, že ti bojovníci jsou někomu věrní. Opravdu si nemyslím, že by v tomto případě náboženský aspekt hrál nějakou roli. Nějaké šíření džihádu s tím nemá nic společného," uvedl Petr Pelikán pro ŽivotvČesku.cz s tím, že »kadyrovci« jsou na Ukrajině nasazeni kvůli tomu, že jsou to schopní vojáci, ne kvůli tomu, v jakého boha věří.

Pokřik »Alláhu akbar« tedy na Ukrajině zní, ale hlavně jako modlitba před bojem, nikoliv jako snaha rozšiřovat myšlenky islámu. Ruská propaganda čečenské bojovníky na jednu stranu hodnotí jako ostré profesionály, na straně druhé zdůrazňuje, že nejsou nebezpeční civilistům. Jejich úkolem je přeci zlikvidovat »kyjevské nacisty«, jak zněla původní záminka k vpádu na Ukrajinu.

Jejich speciálním úkolem by měla být likvidace ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44). Po splnění tohoto úkolu mají dostat zajímavou finanční odměnu. Prezidentovo okolí údajně dostalo echo od členů ruské FSB (Federální služba bezpečnosti) a prezident atentátu unikl.

Je otázkou, do jaké míry je zpráva o varování ze strany FSB pravdivá a do jaké míry jde o ukrajinskou dezinformaci, které byla vypuštěna za účelem zasít pochybnost mezi silové služky Ruské federace. Na druhé straně není tajemstvím, že mezi FSB a ozbrojenými složkami Ramzana Kadyrova panuje dlouhodobé napětí.

Po čečenské válce se naplno rozvinul kult prezidenta Kadyrova, který za jistou autonomii pro Čečensko platí absolutní loajalitou k Putinovi. Kadyrova jednotka (může mít cca 20 až 30 tisíc mužů) je založena na národnostním principu a čečenskému prezidentovi je zcela oddána.

Svoji oddanost vůdci republiky často demonstrují specifickými detaily uniforem: například kšiltovkami s nášivkami s iniciálami K.R.A. – Kadyrov Ramzan Achmatovič. Poznávací značky automobilů s písmeny KRA v Čečensku téměř vždy svědčí o příslušnosti majitele auta k silovým nebo administrativním strukturám republiky, poznamenává analýza webu Tapolitika.cz.

Vedení FSB se dlouhé roky nelíbí, jaká privilegia »Kadyrovci« v Ruské federaci mají. Třenice vyvolaly zejména aktivity, které Čečenci realizovali přímo v Moskvě. Docházelo k násilným činům, vydírání podnikatelů či k demonstrování síly a nadřazenosti.

V roce 2015 byla skupina »Kadyrovců« v Moskvě zadržena pro podezření z únosu osoby s cílem získat výkupné. Většina ozbrojenců měla u sebe zbraně a doklady čečenské policie. Vyšetřovatelé se domnívali, že mají skupinu »na lopatě« a Čečenci skončí před soudem. Do věci se ale vložily vysoce postavené kremelské struktury a muži byli propuštěni na svobodu s tím, že šlo o omyl. Řada důstojníků FSB měla tehdy pocit, že je Kreml podrazil a zradil. Nyní možná přišla šance pro odvetu, spekuluje se, že někdo z FSB nyní zradí Kreml.

KDO JE RAMZAN KADYROV?

  • Otcem Ramzana Kadyrova byl bývalý nejvyšší duchovní představitel Čečenska (muftí) Achmat Kadyrov, který po druhé rusko-čečenské válce nastoupil do čela své země. Nejprve byl Kremlem jmenován správcem Čečenska, později byl zvolen prezidentem, ale v roce 2004 zahynul při atentátu radikálů.
  • Otevřela se tak cesta pro Ramzana Kadyrova, který přitom se svým otcem stál v první rusko-čečenské válce na straně rebelů. Jediné, co mu tehdy stálo v cestě, byl věk – nesplňoval totiž ústavou dané minimum třiceti let. Získal ale vlivný post prvního vicepremiéra a patrona všech ozbrojených sil v zemi. Pravomoci premiéra dočasně převzal Kadyrov mladší už na podzim 2005 poté, co se tehdejší předseda čečenské vlády Sergej Abramov v době vrcholící předvolební kampaně v Čečensku vážně zranil při dopravní nehodě.
  • Oficiálně byl pak Kadyrov premiérem jmenován v roce 2006. Prezidentem byl Ramzan Kadyrov zvolen čečenským parlamentem na návrh ruského prezidenta Vladimira Putina v březnu 2007 a od té doby Čečensku vládne. Od roku 2011 se totiž jeho úřad oficiálně jmenuje Hlava Čečenské republiky, volí se každých pět let a není omezen počet mandátů.
  • Moskva mu udělila řadu vyznamenání. Obdržel například Řád cti, nejvyšší ruské vyznamenání Hrdina ruské federace, Řád statečnosti, Řád zásluhy o vlast. Kromě toho získal dvě medaile od Ruskem anektovaného Krymu z let 2014–15. V červenci 2020 ho ruský prezident povýšil na generálmajora.
  • On sám se označuje za Putinova pěšáka. Posílá své bojovníky do konfliktů po bok těch ruských, včetně současného konfliktu na Ukrajině. Třeba podle šéfa ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova měli Kadyrovci zlikvidovat prezidenta Volodymyra Zelenského, ukrajinské bezpečnostní složky tomu prý ale zabránily. Sám Kadyrov následně přiznal, že na Ukrajině dva Kadyrovci padli a šest jich bylo zraněno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.