Expert přes reality Dušan Měchura: Něco si přej, ceny nemovitostí padají. Zlepšení nelze čekat za pár měsíců

Bydlení - Ilustrační snímek
Bydlení – Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2022

Ceny nemovitostí budou podle známého makléře Dušana Měchury, který se profiluje prodejem nemovitostí pro náročné klienty, pokračovat v trendu pádu cen. V příštím roce podle něj k výraznému zlepšení nedojde. Obecně se nemovitosti v současnosti hůře prodávají, lépe řečeno je o ně nižší zájem. Může za to z velké části pro lidí čím dál náročnější dosáhnutí hypotečního úvěru. "Cenový pád je reakcí na ekonomické chování lidí a v širším kontextu celkovou situaci. Zlepšení neočekávám ani v první polovině nadcházejícího roku," uvedl pro ŽivotvČesku.cz realitní expert s tím, že zcela jistě realitní trh ovlivní i míra nezaměstnanosti, u které očekává mírný růst. S tím souhlasí i ekonom Štěpán Křeček, který uvedl, že přes zimu jde o obvyklý jev.

"Pokud jde o další měsíce, zejména tedy zimu, některá odvětví přecházejí do útlumu, příkladem stavebnictví, a tedy přes toto období nezaměstnanost mírně narůstá, to je obvyklé. Od března by se to pak mělo začít zlepšovat, což je standardní vývoj. Otázka bude, jestli budou propouštět firmy, kterým výrazně narostou ceny energií poté, co jim skončí zafixování cen. Některé o tom začínají hovořit, ale tento efekt se zatím na trhu práce výrazně neprojevil," uvedl pro ŽivotvČesku.cz poradce premiéra a ekonom Štěpán Křeček.

Podle Dušana Měchury byla řada signálů, které ohlašovaly, že situace na trhu projde těžkou zkouškou. Jedním z nich podle něj bylo, že řada movitých lidí začala kupovat nemovitosti či přešla k jiné formě investování. "Podobné chování jasně říká, že se bohatí lidé snaží hotovost ochránit před něčím, co očekávají, tedy krizí. A s ní ochránit před inflací své finance v něčem, co nebude klesat na hodnotě a bude mít protiinflační charakter. Třeba nemovitosti jsou v tomto směru vhodné, protože nejde o to, co se děje teď, ale jak to vypadá dlouhodobě," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník v oblasti realit.

Další komplikací podle Měchury je, že hypotéky se lidem vzdálily. Podle Fincentrum Hypoindexu jsou nejdražší za posledních dvacet let. V listopadu vykázaly nejvyšší průměrnou úrokovou sazbu za celé období od roku 2002, a to 6,31 procenta.

Současná krize čím dál více lidí dostává do situace, že splátka hypotečního úvěru pro ně představuje zásadní finanční výdej. Makléř Dušan Měchura upozorňuje, že pokud lidé dojdou k rozhodnutí prodat svou nemovitost nyní, nemohou očekávat v rámci ceny to, co třeba ještě před půl rokem.

"Na trhu dochází k cenovému poklesu a není možné očekávat, že za dva měsíce to bude jinak. Proto rozhodně nedoporučuji čekat, je pravděpodobné, že nabídka na trhu bude převažovat nad poptávkou, bude se tedy při prodeji hrát o cenu. Pokud tedy jde o rychlý prodej, musí být cena atraktivní, tedy zcela jistě nižší, než by by byla před půl rokem. Ohledně ceny pak záleží na typu nemovitosti, regionu, stáří a podobně, podle toho se i různí cenový pokles, který může být ve statisících, ale i milionech," zdůraznil realitní expert pro ŽivotvČesku.cz.

I když situace může působit dramaticky, Dušan Měchura uklidňuje, že nemovitosti jsou i přes cenový propad stále z dlouhodobého pohledu jistotou, která drží hodnotu. "Pokud na koupi domu, bytu někdo nahlíží tak, že jde o dlouhodobou investici, není se čeho obávat. Tímto pohledem nemovitosti drží růstový trend v rámci ceny," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený realitní makléř z jedné z největších realitních společností na trhu Next reality.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.