Exvelvyslanec Petr Kolář nabídl 2 scénáře, kdy začne válka. Z jednoho mrazí, druhý je propracovaná hra na nervy Západu

Válka na Ukrajině - Ilustrační snímek
Válka na Ukrajině – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 2. 2022

Krize na Ukrajině stále může mít diplomatické řešení, zároveň může konflikt kdykoliv eskalovat a přejít ve vleklou válku. Obě varianty jsou možné podle diplomata Petra Koláře (59), který v Rusku působil jako velvyslanec na přelomu let 2011 a 2021. V letech 2005 a 2010 byl velvyslancem v USA. "Vladimir Putin situaci neustále vyhodnocuje. Chová se tak, jak mu dovolíme se chovat," uvedl Petr Kolář pro ŽivotvČesku.cz.

Pane Koláři, objevují se analýzy a spekulace, kdy přesně začne ruský útok na Ukrajinu, stále ale také probíhají náročná jednání. Je podle vás pořád možné konflikt vyřešit diplomatickou cestou?

Dokud zbraně nechřestí, tak je vždy šance na diplomatické řešení. Já si myslím, že panu Putinovi skutečně primárně nejde o válku. Jde mu o to, aby byl brán jako seriózní partner hlavně pro Američany a pro Západ a aby jeho požadavky, které má, byly alespoň částečně uspokojeny. On moc dobře ví, že nemohou být uspokojeny úplně, ale alespoň něco by potřeboval i pro domácí publikum.

Tím pánem nad »ukrajinskou šachovnicí« je tedy Putin a on nyní rozhoduje nad jednotlivými tahy?

Já bych to takto neřekl. Vladimir Putin vyhodnocuje situaci průběžně každý den. On čeká, jak se bude chovat Západ, podle toho vše vyhodnocuje, je to operativec, je to trénovaný agent KGB, ví, že situace pro něj vojensky není jednoznačně příznivá, že nějaká větší operace na Ukrajině by se neobešla bez větších ztrát, navíc nemá doma mezi Rusy velkou podporu pro válku na Ukrajině. Proto se to snaží prezentovat jako válku se Západem a s NATO, snaží se prezentovat, že Ukrajina je jen zmanipulovaným nástrojem západní aliance. Ukrajinci skutečně nejsou Čečenci, vybombardovat Kyjev, tak jako vybombardovali Groznyj, není úplně reálné.

Je to tedy podle vás do jisté míry přetlačovaná, kdy Putin sleduje, kam ho Západ pustí?

Vladimir Putin situaci vyhodnocuje a chová se podle toho, jak my mu dovolíme se chovat. Je to svým způsobem blufování, je to pokerová partie, on sleduje, jak se chová Západ. Kdyby viděl, že jsme nejednotní, kdyby viděl, že nejsme dostatečně připravení mu nějakou nepodloženost vrátit, tak aby na to těžce doplatil, tak se může odhodlat k nějaké akci. Zatím to vypadá, že ho držíme zpátky.

Jak se konflikt na Ukrajině bude podle vás dál vyvíjet? Je podle vás možné, že situace bude takto napjatá třeba dalších 6 měsíců? Nebo může kdykoliv dojít k vojenské akci?

Obojí je možné. Může dojít k nějakému incidentu, který bude třeba i vyprovokován, to by se stalo v momentě, kdy by si Putin byl jistý alespoň takovým úspěchem, že to doma dobře prodá. Druhá možnost je vleklá krize, která může trvat několik měsíců a třeba i několik let, my se můžeme vrátit do studené války, kdy se budeme držet pozičně v šachu a vzájemně se odstrašovat. V podstatě už nyní NATO znovu nastavilo politiku zadržování, to může skutečně trvat dlouho.

Dlouhá vleklá krize by Ukrajinu oslabila, do jisté míry by vyčerpala i Západ, což by Putinovi vyhovovalo, že?

Myslím, že panu Putinovi by to do jisté míry i vyhovovalo, znamenalo by to, že Ukrajinu skutečně nebudeme moci přijmout do NATO, protože ona bude nadále zmrzačená, východ Ukrajiny se nepodaří Kyjevu kontrolovat, Krym se nevrátí, napětí bude trvat, kdo by chtěl přijímat do NATO zemi, která je vlastně zdrojem toho napětí. Myslím, že na toto Putin sází a mohlo by mu to připadat jako dobrý výsledek.

Jaká je role České republiky a jaká by být měla? Má se tuzemská diplomacie pokusit o nějaké jednání s Ruskem? Nebo je lepší taktikou kopírovat politiku Evropské unie?

Měli bychom kopírovat politiku EU a hlavně NATO. Myslím si, že jsme členská země Severoatlantické aliance, která má svůj hlas uvnitř aliance, a určitě se nemáme pokoušet o nějakou bilaterálku. Takové nápady může mít jen pan prezident Zeman, já bych doporučil, abychom se striktně drželi alianční a případně unijní jednoty a působili diplomaticky dovnitř aliance a dovnitř unie, aby ta jednota byla co nejpevnější.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.