Finsko míří do NATO. Šéf české ambasády v Helsinkách Adam Vojtěch přiblížil, co v zemi mezi lidmi způsobují výhrůžky Ruska

Velvyslanec Adam Vojtěch
Velvyslanec Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2022

Finský prezident Sauli Niinistö (73) a ministerská předsedkyně Sanna Marinová (36) ve čtvrtek oznámili, že podporují vstup své země do Severoatlantické aliance. Pokud země skutečně o členství v Alianci v následujících dnech požádá, bude vzhledem k mezinárodní situaci přijímací proces zřejmě hladký a rychlý. Rusko záhy reagovalo, že to vnímá jako hrozbu. O aktuální náladě lidí ve skandinávské zemi pro ŽivotvČesku.cz promluvil velvyslanec Adam Vojtěch (35).

Rusku se nedaří ve válce na Ukrajině ani v boji proti rozšiřování Severoatlantické aliance. Pokud svůj vpád na Ukrajinu zdůvodňovalo mimo jiné právě i obavami z NATO u svých hranic, docílilo pravého opaku. Jasný záměr vstoupit do největšího vojenského uskupení totiž ve čtvrtek deklarovalo Finsko. Ke stejnému kroku se pak chystá i Švédsko.

"Finsko musí bezodkladně požádat o členství v Severoatlantické alianci. Doufáme, že kroky, které jsou k tomuto rozhodnutí v naší zemi ještě potřeba, budou provedeny rychle během několika příštích dnů," uvedli společně finský prezident a premiérka.

Ruská reakce na sebe nenechala dlouho čekat. "V Helsinkách by si měli uvědomit svou odpovědnost a následky takového kroku. Připojení Finska k NATO vážně poškodí rusko-finské vztahy i zachování stability a bezpečnosti na severu Evropy. Rusko bude nuceno podniknout odvetné kroky, a to jak vojensko-technické, tak i jiného charakteru, aby zastavilo vznikající ohrožení své národní bezpečnosti," varovalo ruské ministerstvo zahraničí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov případný vstup označil za hrozbu. Reakce Moskvy podle něj bude záviset na tom, nakolik se vojenská infrastruktura Aliance posune k ruským hranicím. "Další rozšíření NATO neudělá náš kontinent stabilnějším a bezpečnějším," prohlásil Putinův mluvčí podle agentury Interfax. "Vždy se posuzují a analyzují nejrůznější varianty," odvětil na otázku, zda v Kremlu počítali s takovou reakcí na »speciální operaci«.

Výhrůžky podle českého velvyslance ve Finsku ale místní politiky ani obyvatele neděsí, spíše naopak. "Zaznamenáváme určité ruské výhrůžky, které slovně proti vstupu Finska do NATO brojí, pro Finy to ale neznamená jakékoli znejistění, spíše naopak. Každá další taková výhrůžka je ujišťuje v tom, že to rozhodnutí je správné a že vstup do Aliance dodá Finsku maximální možnou bezpečnost, což je hlavním cílem. Neřekl bych ani, že je tu nějaká obava z důsledků," uvedl pro ŽivotvČesku.cz diplomat s tím, že pro zemi je teď NATO samozřejmě obrovské téma.

Oficiálně Adam Vojtěch úřad v Helsinkách přebral letos v únoru. O jeho odchodu do Finska se začalo poprvé hovořit na začátku roku 2021, kdy tehdejší vláda expremiéra Andreje Babiše (67) schválila seznam nových velvyslanců. Pokud jde o finský krok v rámci členství v Severoatlantické alianci, ještě není lidově řečeno nic podepsáno, ale obecně panuje politická shoda.

"K prohlášení prezidenta a premiérky se přidali i další politici zejména vládních, ale i dalších stran, kteří se vyjadřovali hlavně na Twitteru. Neznamená to ale, že by tímto byl proces ukončen, že je vstup Finska do NATO schválen. Vše ještě musí být projednáno na úrovni vlády, k čemuž by mělo dojít v následujících dnech. Dále o tom bude samozřejmě jednat také parlament. Pár dní tak ještě nejspíš potrvá, než vše bude oficiální a Finsko podá přihlášku do Severoatlantické aliance," vysvětlil bývalý dvojnásobný ministr zdravotnictví a současný šéf české ambasády v Helsinkách Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz ohledně rozhodování země, která je nejen jeho novým působištěm, ale vyniká zejména špičkovým vzdělávacím systémem, k němuž vzhlíží celý svět. Od 90. let patří také ke světovým technologickým lídrům.

Podle velvyslance rozhodnuto o vstupu Finska do NATO sice zcela není, ale ani už neexistuje moc prostoru, že by se situace změnila. "Je ale zřejmé, že je to prakticky jasná věc a logické vyústění jak situace a debaty, která se tady v posledních týdnech a měsících vede, tak masivní podpory veřejnosti, která je čím dál vyšší. Průzkum na přelomu února a března ukazoval podporu kolem 53 procent, ten nejnovější pak 76 procent, což je rapidní zvýšení a jasný signál pro politiky," dodal pro ŽivotvČesku.cz charismatický politik, o kterém se v minulosti mluvilo jako o nejslušnějším politikovi Babišovy vlády.

Adam Vojtěch se narodil 2. října 1986. V minulosti byl tajemníkem Andreje Babiše na Ministerstvu financí, poslancem a poprvé usedl v křesle ministra zdravotnictví v roce 2017 a ministrem byl do roku 2020. Poté skončil a do vlády Babiše se vrátil minulý rok na několik měsíců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.