Firemní sociolog promluvil o zaměstnání pro Terezu H., došlo na srovnání s Jiřím Kajínkem a příběh o pákistánských štěnicích

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2022

Případ pětadvacetileté Češky Terezy H., která se během své pracovní cesty do Pákistánu zapletla do pašování drog a skončila na čtyři roky ve vězení, dospěl do svého konce. Mladá žena minulý týden dostala patřičná povolení a v doprovodu svého otce ze země odcestovala, což potvrdilo ministerstvo zahraničí. Zároveň ji však řada těžkostí teprve čeká, protože návrat do běžného života pro ni rozhodně nebude jednoduchý. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně jejího uplatnění promluvil respektovaný firemní sociolog Vojtěch Bednář. Nabídl pohled profesionála, který překvapivě pro mladou Češku má řadu pozitiv.

Jakákoli výrazná změna v životě je pro lidskou duši zatěžkávací zkouškou. Pokud se navíc jedná o naprosté vytržení z kulturního prostředí a ztrátu osobní svobody, jakou zažívají lidé ve výkonu trestu, je pochopitelné, že před takovým člověkem stojí opravdu náročné období. V případě Terezy H., která se po více než čtyřech letech v Pákistánu konečně dostala domů, tomu není jinak.

Ohledně toho, jak bude shánět pracovní pozici, má firemní sociolog Vojtěch Bednář jasno. Jednou z variant je, že odcestuje do zahraničí, pokud zůstane v České republice, nemusí se mít špatně.

"Záleží na tom, co děláte. Pokud takový člověk dělá něco, kde má velkou zodpovědnost, tak to zaměstnání získá špatně. Ale na druhé straně tito stigmatizovaní lidé se celkem uplatní. Podívejte se na takového Jiřího Kajínka. Ona totiž výhoda je, že bez ohledu na to, jaké má to stigma náboj, tak skutečnost, že si vás lidé pamatují, že vás znají, že jste byli v bulváru, má své výhody. Ostatně chcete, aby vám takový člověk prodával párky v rohlíku, nebo se blýsknul na vaší akci vzpomínkami, jaké mají v pákistánské věznici štěnice, že ano. Už samotný fakt, že o vás vědí, je bonus. Otázka je, zda ten bonus dokážete pro případ zaměstnání využít," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný sociolog.

Redakce ŽivotvČesku.cz se zeptala Jiřího Kajínka, jak si čas na svobodě užívá. "Není den, který bych promrhal. Pořád něco dělám a užívám si svobody. Chodím na střelnici, ryby a když s partnerkou chceme, jedeme se k moři vykoupat," řekl pro ŽivotvČesku.cz s naprostým nadšením Jiří Kajínek.

Češka se do nepříjemné situace dostala v roce 2018, kdy do Pákistánu pracovně přicestovala jako modelka. Místo práce však byla zadržena na letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu v kufru. O rok později byla nepravomocně odsouzena na osm let a osm měsíců vězení. V listopadu loňského roku soud přijal argumenty jejího advokáta a byla zproštěna obvinění.

V pondělí 10. dubna soud sice vydal písemný příkaz, který měl mladé ženě umožnit odcestovat do České republiky, to ale odmítla celní správa, která rozhodnutí u Nejvyššího soudu napadla. Letenku zakoupenou na 23. dubna nakonec Češka uplatnila, když minulou středu tentýž soud rozhodl, že může Pákistán opustit.

Přehled celého případu Češky Terezy H.:

  • Tereza H. byla zadržena v lednu 2018 na letišti v Láhauru, odkud se snažila odcestovat do Dubaje údajně kvůli modelingovým zakázkám.
  • V jejím zavazadle celní správa během kontroly našla skoro devět kilogramů tvrdých drog – heroinu, který patří mezi nejsnáze návykové omamné látky.
  • V březnu 2019 byla odsouzena k osmi letům a osmi měsícům v nechvalně známé věznici Kot Lakhpat.
  • Několikrát se snažila odvolat, ale její žádost komplikovala především pandemická situace v zemi a velký počet žádostí o omilostnění.
  • Po marných pokusech rozhodl 1. listopadu 2021 odvolací soud o jejím osvobození a 20. listopadu byla propuštěna z vězení.
  • Z obav o mstu drogového kartelu kvůli své výpovědi se skrývala na utajovaném místě, než se měly vyřídit její doklady a odlet z Pákistánu do ČR.
  • Po rozhodnutí odvolacího soudu podala pákistánská celní správa odvolání k Nejvyššímu soudu.
  • 23. dubna Tereza H. opustila Pákistán, když Nejvyšší soud rozhodl, že občanka ČR může vycestovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.